FilistinHaberlerOrtadoğu

Fars Körfezi ülkelerinden Gazze’ye yardım gemileri gönderilecek

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi üyesi Dr. Mahmud Ez-Zehhar, bir buçuk milyondan fazla insanın yaşadığı Gazze’ye uygulanan kuşatmayı kırmak için yardım gemilerinin yola çıkmaya devam edeceğini açıkladı.

Hamas lideri, birçok Körfez ülkesinin iki ay içerisinde Gazze Limanı’na yardım gemisi gönderme niyetinde olduğunu söyledi.

İngiliz The Independent gazetesinin haberine göre, Mahmud Ez-Zehhar, Körfez ülkelerinden bazı şahsiyetlerin kendisine bu ülkelerden sekiz yardım gemisinin Gazze’ye gönderileceği yönünde bilgi verdiğini ifade etti.

Siyonist asker Gilad Şalit’e karşılık Filistinli esirlerin serbest bırakılması anlaşmasının gerçekleşmemesi konusuna da değinen Ez-Zehhar, “Şu ana kadar İsrail’in anlaşmaya niyeti yok” dedi.

Ez-Zehhar, direniş güçlerinin güvenmedikleri için Kızılhaç veya başka bir kurumun yetkililerinin Şalit’i ziyaret etmesi önerisini reddettiğini söyledi.

Alman aracı vasıtasıyla yapılan görüşmelerde Netanyahu’nun ilk başta 125’ini Hamas’ın belirleyeceği 325 esirin serbest bırakılmasını kabul ettiğini fakat daha sonra Siyonist hükümetin görüşünden döndüğünü belirtti.

Batı’nın seçimlerden sonra Hamas’a yaklaşımından duyduğu hayal kırıklığını ifade eden Ez-Zehhar, Batılı liderlerin olumsuz yaklaşımlarının altında Filistin’de “Karzai” modeli bir yönetim istemelerinin yattığını kaydetti.

Ortadoğu Dörtlüsü’nün kuşatmayı sona erdirmek için kendilerine Siyonist işgal devletini tanımayı şart koştuğunu hatırlatan Ez-Zehhar, “İsrail’in sınırları neresi? Kudüs’ün işgali ne olacak?” diye sordu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (9) içerik yüklenmiştir.