AsyaHaberler

Farsça konuşan ülkeler ortak televizyon yayını başlıyor

İran Cumhurbaşkanının Yurt Dışındaki İranlılar Yüksek Konseyindeki Vekili Rahim Meşai, Tacikistan Kültür Bakanıyla görüşmesinde “Farsça konuşan ülkelere ait ortak televizyon kanalının bütün teknik donanımı hazır. Yayın yakında başlıyor” dedi.

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’ye bir ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü İsfendiyar Rahim Meşai, ülkenin Kültür Bakanı Mirza Şahruh Esrari’le görüşmesinde, ortak kullanılan dil olan Farsçanın geliştirilmesi yolunda yetkililerin rolünün büyük olduğunu dolayısıyla gerekli çabayı onların göstermesi gerektiğini ifade ederek “Farsça konuşan ülkelere ait ortak televizyon kanalının bütün teknik donanımı halen hazır durumda. Buna göre yakında yayın başlayacaktır” dedi.

Konuşmasının devamında Farsça’yı dünyanın uluslararası 5.dili düzeyine çıkarmayı planladıklarını da belirten Rahim Meşai “Bu alanda çabalar başlatıldı ve Allah’ın izniyle netice de alacağız” dedi.

Tacikistan Kültür Bakanı Mirza Şahruh Esrari de bu görüşmede, ülkesinin büyük bir Milli Kütüphane yapımı projesini başlattığını ifade ederek bu kütüphane için kitap desteği talebinde bulundu. Cumhurbaşkanı Özel Kalem Müdürü Rahim Meşai bu talebi kabul etti.

Kapalı