AfrikaHaberler

Fas Kralı anayasal reform programını açıkladı

Fas Kralı Muhammed, Arap dünyasında birbiri ardına gelen halk ayaklanmaları üzerine anayasal reform programını açıkladı.

Dün gece televizyonda reform programı hakkında bilgi veren Kral, reformların bağımsız yargı, meclisin ve siyasi partilerin gücünün artırılması ve yerel yetkililerin daha fazla yetki kazanması için yerelleşme programını kapsadığını bildirdi.

Kral, hazırlanacak yeni anayasada insan hakları ve özgürlüklerin korunmasının da garanti altına alınacağını belirtti. Yeni anayasanın ayrıca ülkenin çok etnik yapılı kimliğini tanıyacağı ifade etti.

Siyasi partiler, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla çalışacak bir komite atayan Kral, hazırlanacak anayasa taslağının referanduma sunulacağını söyledi.

Seçilmiş bir parlamentosu bulunan anayasal monarşi olan Fas’ta anayasa krala meclisi feshetme, olağanüstü hal ilan etme ve başbakan dahil hükümet atamalarında söz hakkı veriyor.

Arap dünyasındaki halk ayaklanmalarından ilham alan Faslılar geçen ay anayasal reform ve bağımsız yargı talebiyle gösteri yapmıştı.

Ana muhalefet Adalet ve Kalkınma Partisi’nden Lahsen Davudi de Kralın bu açıklamasıyla Fas’ın bir krizi başarıyla aştığını söyledi.

Fas halkının açıklamalara nasıl bir tepki göstereceği yakın gelecekte belli olacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (12) içerik yüklenmiştir.