AfrikaHaberler

Fas’tan Cezayir hükümetine sınır kapısı eleştirisi geldi

Fas, 1994’ten bu yana kapalı olan sınır kapısının açılması konusunda Cezayir’in tutumunu eleştirdi

Fas yönetimi, iki ülke arasındaki sınır kapısının açılması konusundaki tek taraflı şartları ve ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda Cezayir yönetiminin takındığı olumsuz tutumu eleştirdi.

Konu hakkında açıklama yapan Fas Dışişleri Bakanlığı, Cezayir’in tek taraflı olarak ağır şartlar ileri sürdüğü ve iki ülke sınır kapısının açılmasını ve ilişkilerin normalleşmesini Batı Sahra konusu ile ilişkilendirdiği belirtildi.

Fas Dışişleri Bakanlığından dün yapılan açıklamada; “Cezayir yönetimi tarafından yapılan yersiz ve uygunsuz açıklamaların mantığını esefle karşılıyoruz.” Denildi.

Cezayir yönetiminin, olayları hala soğuk savaş dönemi mantığında konuları ele aldığının dile getirildiği açıklamada, iki halkın isteklerinin önüne engeller koymanının bir gerekçesinin olamayacağına işaret edildi.

Fas hükümeti yaklaşık iki hafta önce, 1994 yılından bu kapalı olan iki ülke arasındaki sınır kapısının açılması için Cezayir yönetimi ile temasa geçmiş, Cezayir hükümeti ise bir takım ağır şartlar öne sürmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.