HaberlerİranOrtadoğu

FATF İran’a ilişkin olumlu kararını uzattı

Kara para aklama ile terörizmin finansmanıyla mücadele amacı için kurulan FATF, Tahran’ın bu yönde harcadığı çabaları sonucu İran karşıtı işlemlerin askıya alınmasının Ekim ayına dek uzatılacağını açıkladı.

Kara para aklama ile terörizmin finansmanıyla mücadele amacı için kurulan FATF, İran’ın yükümlülüklerine tam uymadığı dolayısıyla üzgünlüğünü belirterek Tahran’ın bu yönde harcadığı çabaları sonucu İran karşıtı işlemlerin askıya alınmasının Ekim ayına dek uzatılacağını açıkladı.

ABD ile müttefikleri ise bu karara rağmen İran tarafından sözü geçen önleyici işlemlerin pratiğe dönüştürülmediği nedeniyle yaptırımların yeniden uygulanmasını istiyorlardı fakat başarısız kaldılar.

FATF’in genel bildirisinin bazı maddeleri şu şekilde:

FATF İran’ın kara para aklama ile terörizmin finansmanıyla mücadele konusunda ortada bulunan açıklarla engellerin kaldırılması yönündeki işlemleri tam olarak yerine getirmediği için üzgündür. Ancak İran hükümetinin bu yöndeki yasaları onaylamaya çalışması nedeniyle Tahran karşıtı yaptırımların askıya alınmasını uzatmaya karar verdik.

FATF ilaveten İran’dan gerekli reform işlemlerini uygulama açısından bu örgüte garanti vermesini isteyerek Ekim ayına kadar para aklama ile terörün finansmanına karşı mücadele konusundaki tüm engellerin kaldırılmasını talep etti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Ekim 2022 (12) içerik yüklenmiştir.