Haberler

Faysal el-Mikdad: ABD ve Türkiye, Suriye’deki işgali ve teröre desteği sona erdirmeli

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Feysal el Mikdad, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Suriye Özel Elçisi Geir Pedersen ve beraberindeki heyet ile bir araya geldi.

İki taraf uluslararası arenadaki gelişmeleri ve bunun Ortadoğu’daki duruma etkilerini görüştü. Bakan el’Mikdad, tüm ülkelerin uluslararası ilişkileri çerçevesinde, özellikle diğer ülkelerin içişlerine karışmama ve halklarına karşı yabancı gündemler empoze etmeye çalışma konusunda uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler Sözleşmesine uymaları gerektiğini vurgularken, yukarıda bahsedilen müdahale politikasının geçmiş tecrübeler ve önümüze gelen tecrübeler bunların başarısızlığını, bu ülkelerdeki yıkıcı etkilerini de ispatlamış olduğuna işaret etti.

Mikdad, Suriye egemenliğine saygı duyulması ve Suriye’nin iç işlerine dış müdahaleyi reddetme gereğini vurgulayarak, ABD ve Türkiye’nin Suriye topraklarını işgaline ve Suriye egemenliğini ihlallerine ve terörizme desteklerine son verilmesi çağrısında bulundu.

Mikdad, Corona pandemisi ışığında ABD ve Batılı ülkelerin uyguladığı tek taraflı zorlayıcı ekonomik tedbirlerin Suriye halkı ve özellikle sağlık sektörü üzerindeki etkisine de değindi.

Anayasayı görüşecek komite ile ilgili olarak, her iki taraf da bu komitenin çalışmalarına dış müdahalenin olmamasının ve bunun Suriye’nin liderliği ve mülkiyeti altında yapılmasının önemini vurguladı.

Öte yandan Bakan el Mikdad, Dera’daki son gelişmelerin gerçeğini ve Suriye devletinin ulaşılan çözümlerden duyduğu memnuniyeti ve Dera el Balad’da normal hayata dönüşün başladığını belirtti.

Suriye devletinin buradaki durumu esnek diyalog yoluyla çözmeye ve masumlara ve altyapıya zarar verecek çatışmalara girmemeye istekli olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (39) içerik yüklenmiştir.