HaberlerDünyaOrtadoğuSuriye

Faysal el’Mikdad: Suriye, müttefiklerinin yardımıyla terörü yendi

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Faysal Mikdad, Suriye’nin teröre karşı savaşının, tüm toprakları temizlenene kadar devam edeceğini, hiçbir dış saldırı veya baskının onu bundan caydıramayacağını söyledi.

Mikdad, dün Suriye’nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 76. Oturumunda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Geçtiğimiz iki yıl boyunca dünya, uzun yıllar benzeri görülmemiş koşullardan geçti, hastaneler hastalarla doldu, milyonlarca insanı kaybettik, ekonomi geriledi, yoksulluk ve açlık arttı, şehirler izole edildi, hareket kısıtlandı, üniversiteler ve okullar kapandı. Bütün bunların hepsi çıplak gözle görülemeyen ve hala evrimleşen, mutasyona uğrayan ve tehdit eden bir virüs yüzünden birbirimize yaklaşmaya korkar olduk. Dünyanın dört bir yanında daha fazla hayatı alma tehdidinde bulunuyor” dedi.

Mikdad, ”Suriye, terörle mücadeleye yardımcı olmayı umarak Astana görüşmeleriyle ciddi ve olumlu bir etkileşim içinde oldu.” dedi.

Suriye dışişleri bakanı, dış güçler ve işgalciler üzerine bahse girmenin yenilgiden başka bir sonuç vermeyeceğini ve sadece küçük düşürmeye yol açacağını söyleyerek, ”Suriye, işgal altındaki Golan Tepeleri’ni 4 Haziran 1967’ye kadar geri alma hakkına vurgu yapıyor” dedi. 

Suriye dışişleri bakanı Mikdad, Suriye’nin tüm toprakları temizlenene, devlet otoritesi geri gelene ve ülkenin her yerinde güvenlik ve istikrar sağlanana kadar terörle mücadelesine devam edeceğini, bunun vatani ve anayasal bir görev olduğunu,  pazarlığa kabil olmadığını, herhangi saldırı, dış baskı veyahut da yalan ve geçmiş ve gelecek iddiaların bundan vazgeçiremeyeceğini vurgulayarak, terör üzerine bahse giren ve ona yatırım yapan herkesi, bahislerinin hiçbir başarıya ulaşamayacağını söyledi.

Mikdad, Suriye’nin Astana formatında gerçekleştirilen toplantılara, terörle mücadeleye olumlu katkı sağlayacağı ve Suriye’de güvenlik ve istikrarı yeniden tesis edeceği umuduyla ciddi ve olumlu bir şekilde ele aldığını da söyledi.

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı, Suriye’nin kendi topraklarında kendi rızası olmadan herhangi bir yabancı varlığının yasa dışı olduğunu, bu varlığın terörle ilgili yargı misyonunun tamamlanmasını engellediğinden ve bölgede istikrar ve güvenliği tehdit ettiğinden, uluslararası hukukun, Birleşmiş Milletler Sözleşmesi’nin ve Suriye’nin egemenliğine, bağımsızlığına, birliğine ve toprak bütünlüğüne bağlılığı vurgulayan tüm ilgili Güvenlik Konseyi kararlarına açık bir ihlal sayıldığı konusundaki tutumunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Haziran 2024 (4) içerik yüklenmiştir.