HaberlerIrakOrtadoğuSuriye

Faysal Mikdat, Hüseyin Emir Abdüllehyan ortak basın toplantısı düzenledi

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat bugün İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Hüseyin Emir Abdüllehyan ile Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı binasında ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Abdüllehyan; Suriye’de herhangi bir çözümün başarılı olması için Suriye halkının kendi geleceğini kendi elleriyle belirleme hakkını temel alması gerektiğini belirtti.

Abdüllehyan ülkesinin; Cumhurbaşkanı Beşşar el Esad’ın Suriye’nin ulusal birliğini koruma ve terörle mücadelede oynadığı temel, merkezi ve belirleyici rolünü büyük bir değer ve takdire şayan olduğunun altını çizdi. El Esad’ın Suriye’yi birçok krizden kurtarmak için bilgeli bir politika izlemeyi başardığını ifade eden Abdüllehyan İran’ın tüm bunları takdirle karşıladığını söyledi.

Abdüllehyan İran’ın Suriye’ye destek ve yardım sunmaya devam edeceğini ifade etti. Tahran ve Moskova’nın Suriye’ye destekte sabit ve ilkeli tutumlara sahip olduğunun altını çizen Abdüllehyan; Suriye’deki krizin çözümü amacıyla herhangi bir siyasi projenin Moskova tarafından destekleneceğini kaydetti.

İran’ın Suriye’deki krizin siyasi çözümü amacıyla öne sürdüğü düşünceler konusunda SANA muhabirinin sorusunu yanıtlayan Abdüllehyan; Dışişleri Bakanı Muhammed Cevat Zarif’in Suriye’ye bulunduğu son ziyaretinde el Esad’a krizin çözümüne ilişkin İran’ın düşüncelerini ifade eden bir belge takdim ettiğini açıkladı. Abdüllehyan iki ülkenin, dışişleri bakanları aracılığı ile bu düşünceleri derin ve yapıcı bir şekilde izleme üzerine anlaştıklarını sözlerine ekledi. El Esad ve Suriyeli tüm yetkililerin İran’ın bu düşüncelerini tartışma ve ideallerdeki sonuca ulaştırma arzularını ifade ettiklerini belirten Abdüllehyan; BM ve ilgili tüm devletleri bu çabalara göz atmakla birlikte Suriye’deki krize uygun çözümler bulmaya özen göstermeye çağırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.