Avrupaİran

Felahatpişe: Bağımsız ülkelerin işbirliği ABD’yi engelleyebilir

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Hişmetullah Felahatpişe, bağımsız ülkelerin ABD’nin sultacılığı karşısında işbirliği ve teamülü bu ülkenin güvvenlik tehditleri ve illegal davranışlarına son verebileceğini vurguladı.

Çarşamba günü Moskova’da Duma Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Leonid Slutsky ile görüşen İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Hişmetullah Felahatpişe iki ülke arasında siyasi ve güvenlik işbirliğinin geliştirilmesine vurgu yaparak, İran ve Rusya parlamentoları yetkilileri arasında sürekli istişare ve müzakereler, bölgede kalıcı barış, istikrar ve güvenliğe katkısı olacağını belirtti.

Felahatpişe, İran ve Rusya’nın Suriye konusunda işbirliği başka alanlarda da istenilen hedeflere ulaşmak için uygun emsal teşkil ettiğini vurguladı.

Amerika devletinin bölgeye yönelik yanlış politikalarını ve bölgede kurduğu terör örgütlerini eğiterek donatmasını eleştiren Felahatpişe, Amerika devletinin mantıksız ve yanlış kararları bölgede terör ve şiddetin yayılmasına sebebiyet verdiğini ifade etti.

Görüşmede Rusya Duma Meclisi Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Slutsky de bölgede İran’ın güçlü varlığı bölgenin huzur ve istikrarına büyük katkı sağladığını belirterek, Amerika devletinin tek yanlı yaptırımları bu ülkenin uluslararası anlaşmalara karşı yükümlülüklerini yerine getirmediğini ve tamamen tek yanlı bir politika izlediğini ortaya koyduğunu belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.