GenelHaberlerİranOrtadoğu

Felahetpişe: Gazporm Şirketi’nin sorunu Tahran’da çözüldü

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyon başkanı Heşmetullah Felahetpişe, dün yaptığı açıklamada Rusya’nın Gazprom Şirketi sorununun Tahran’da Rusya’nın İran büyükelçisiyle yapılan görüşmeden sonra çözüldüğünü söyledi.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyon başkanı Heşmetullah Felahetpişe, cuma günü Rusya’nın İran büyükelçisi Levan Jagarian ile görüşmüştü.

İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyon başkanı Heşmetullah Felahetpişe, görüşmeyle ilgili yaptığı açıklamada, sözkonusu görüşmede Rusya Gazprom Şirketi’nin İran’daki faaliyetlerinin durumunun ele alındığını belirterek, bu şirketin İran’da on milyarlarca dolar yatırım yaptığını ve ”Eğer bu şirketin İran’daki sorunları çözülmeseydi, belki bu şirketin Tahran’daki ofisi kapanabilirdi” dedi.

Felahetpişe, Gazprom Şirketi’nin İran’daki hesaplarının kapandığını ama şimdi bu sorunun çözüldüğünü söyledi.

İranlı yetkili, İran projelerinin sorunlarının da Rusya maliye bakanlığında ele alınacağını ve bu sorunun çözüleceğini söyledi.

İran ve Rusya ilişkileri çok iyi düzeyde seyrederken, iki ülke başta petrol ve gaz olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğini sürdürmekteler.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.