FilistinHaberlerOrtadoğu

Fetih, 17 milletvekilinin hutbe vermesini yasakladı

Milletvekili Dr. Hatem Kafişe, Batı Yaka’daki gayrımeşru Fetih yönetiminin İslami konularda ve hitabet konusunda ehliyetli olmalarına rağmen resmi bir kararla 17 vekili camilerde hutbe vermekten alıkoyduğunu söyledi.

Dün akşam (27 Ağustos Cuma) Savt’ul-Aksa televizyonuna verdiği demeçte Kafişe şöyle dedi: “Dün öğleden sonra Dura ve İzna’da meydana gelenler, Ramazan’dan önce Feyyad’ın “Filistin halkında ciddiyeti ve vakarı kabul etmiyorum” demesini ve ardından İslam’a ve İslamî değerlere saldırılmasını hatırlatıyor”.

Kafişe sözlerini şöyle sürdürdü: “Olup bitenler iyi planlanmış kirli ve sinsi bir projedir. Proje yabancılar tarafından hazırlanıp yerliler tarafından da servis yapılıyor. Bu projenin amacı ise Filistin’de İslam’ı ve Müslümanları vurmaktır”.

Dün milletvekilleri Nayif Er-Recub ile Muhammed Ebu Cahişe’ye yapılanlara da değinen Kafişe şöyle dedi: “Bu iki vekile yapılanlar Ramallah’ta hukuksuz bir şekilde iktidarda olan Fetih’in alnında kara bir lekedir. Fetih yönetiminin meşru Filistin hükümetinde Vakıflar Bakanı olan bir zatın kendi camisinde hutbe vermesini engellemesi bu yönetimin ne kadar alçaldığını gösteriyor”.

Fetih’e bağlı milislerin Batı Yaka’nın birçok camisini bastıklarını belirten Kafişe, milislerin Ramazan ayının üçüncü Cumasında en fazla kalabalık olan Dura Camisi’ne baskın yaptıklarını ifade etti.

Cuma hutbesine izin verilmemesi üzerine başka bir camiye yönelen Şeyh Nayif Er-Recub burada da engellendi ve Fetih’ten bir grup tarafından susturulmak istendi. Bunun üzerine öfkeli bir şekilde dışarı çıkan Filistin halkını teskin eden Er-Recub, olaylar büyümesin diye halktan evlerine çekilmelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.