FilistinHaberlerOrtadoğu

Fetih, Batı Şeria’da HAMAS’sız seçim yapacak

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın belediyelerdeki varlığına son vermek için nisbi sükunetten istifade etmek isteyen gayri meşru Feyyad Hükümeti’nin Hamas olmadan Batı Yaka’da seçim yapacağını duyurmasının ardından Fetih’in değişik düzeylerdeki kadrolarının önümüzdeki yaz aylarında yapılacak seçime hazırlık için hummalı bir çalışma başlattığı ifade edildi.

Fetih’in önde gelen liderlerinden biri yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Hamas’ın Batı Yaka’daki otoritesine son vermek için önümüzdeki yaz yapılacak seçim en uygun yoldur. Hamas Hareketi’nin belediyelerdeki varlığını sona erdirmek için aslında Fetih içinde çok farklı görüş ve öneriler var”.

Fetih lideri sözlerini şöyle sürdürdü: “Fetih’ten bazı şahıslar belediyelerdeki komisyonları tamamıyla değiştirmeyi önerirken, bazıları da Hamas’a mensup başkanları istifaya zorlamak gerektiğini öneriyordu. Fakat sonunda, Hamas’ın katılmayacağı bir seçimle belediyeleri ele geçirme önerisi kabul edildi. Çünkü bunun dışındaki seçenekler uluslararası camianın Fetih’i suçlamasına neden olacaktı. Dolayısıyla Hamas olmadan yapılacak bir seçim en güzel çözüm olacaktır. Fetih liderlerine bırakılsaydı, bir tek Hamas mensubu belediyede bırakılmadan hepsi zorla görevden alınacaktı”.
FKÖ bünyesindeki diğer grupların seçimleri kabul etmelerine de değinen Fetih lideri şöyle dedi: “Bu gruplar Fetih’in ortak listesinde seçime girecekler. Bu konuda tam bir uzlaşı var. Şu anki tartışma veya ihtilaf seçimlere girip girmeme hususuyla alakalı değil, seçimlerde kendilerine verilecek pay ile alakalıdır”.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.