FilistinHaberlerOrtadoğu

Fetih direnişten vazgeçip hayaller peşinde koşmaktadır

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın parlamentodaki üyelerinden Muhammed Şihab, Fetih hareketinin Beytlaham’daki 6. kongresinin hareketin direnişi bırakıp barış serabı arkasından koşmaya karar vermesiyle sonuçlandığını belirtti.

Muhammed Şihab el-Âlem televizyonuna dün (11 Ağustos Salı) yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Fetih kongresinin çıkardığı yeni liderlerin hepsi düşman ile barış yapma ve direnişi bırakma düşüncesindedir. Direnişi destekleyen liderlerden hiç birinin listede ismi yok.”

Kongrenin, başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas ile beraberindeki kişilerin düşman ile sürdürdüğü anlamsız barış görüşmelerini onaylamaktan başka bir şeye yaramadığını belirten Şihab, Hamas’a karşı birleşip, onu Gazze’de yönetimden indirme konusunda da fikir birliğine vardıklarını dile getirdi.

Fetih hareketinin bugün, yirmi yıldır taviz verdiği Filistin halkının hak ve hukukunu savunma ve talep etme noktasında en zayıf dönemini yaşadığını belirterek, “Fetih üyeleri iç bölünmeyi daha da derinleştirmek ve barışı engellemek için çalışıyorlar. Bu üyeler ulusal birlik projesinden de vazgeçmişler. Seçimlerde öne çıkan üyelerin hepsi direnişe karşı olan, düşman ile işbirliğini ve iki devlet düşüncesini savunan, Filistin davasını da toprağa gömen insanlardır” şeklinde konuştu.

Kongrenin sonunda yayınlanan sonuç bildirisinde Filistin halkının hak ve sabitelerine bağlı kaldığını söyleyen Fetih’in bununla sadece gözleri boyamak istediğini belirten Şihab, bugün Batı Yaka’da direniş mücahitlerine karşı yapılan tutuklama, işkence ve cinayetlerin direnişi tasfiye etmekten başka bir amacı olmadığını sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.