FilistinHaberlerOrtadoğu

Fetih, Filistin uzlaşısının uygulanması konusunda ciddi değildir

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’nin siyasi danışmanı Yusuf Rezka, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas’ın Amerikan yönetiminin arzusuna boyun eğerek uzlaşıyı engellediğinden bu yana Fetih Hareketi’nin uzlaşı konusunda ciddi olmadığını söyledi.

Rezka, yaptığı açıklamada, Mahmud Abbas’ın Ramallah’taki Selam Feyyad hükümetinin istifasını ve Batı Yaka’nın hükümet ihtiyacını kullanarak medya kampanyası yürüttüğünü belirterek, bu durumun mevcut bozukluğu düzeltemeyeceğini ve uzlaşı konusunda yeni bir kıpırdanma olmadığını ifade etti.

“Abbas uzlaşı dosyalarına uygun kendi başkanlığında ulusal birlik kurulmasından bahsetmeye başladı. Oysa ABD Başkanı Barack Obama’nın ziyareti ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin İsrail’le müzakerelere dönmesini istemesi nedeniyle uzlaşı çalışmalarını geçen Mart ayında engelleyen bizzat kendisi” diyen Rezka, Abbas’ın Feyyad’ın istifasının ardından Batı Yaka’da oluşan hükümet boşluğunu kullanarak Hamas’ı kötü ve uzlaşıyı engelleyen taraf gibi göstermeye çalıştığını ifade etti.

Fetih Hareketi, Mahmud Abbas’ın birlik hükümeti kurma konusunda istişarelere başlanmasıyla ilgili açıklamasına Hamas Hareketi’nin yaklaşımının ciddi olmadığını iddia etmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.