FilistinHaberlerOrtadoğu

Fetih uzlaşı istemiyor

İslami Direniş Hareketi (Hamas), Fetih’in Hamas’ın istediği değişiklikler yapılması halinde Mısır tarafından hazırlanan uzlaşı tasarısından imzasını çekmekten bahsetmesinin Fetih’in kötü niyetine işaret ettiğini söyleyerek Fetih’in Mısır’ın hazırladığı tasarıyı uzlaşı istediği için değil Hamas’a karşı artı puan kazanmak için imzaladığını belirtti.

Hamas Hareketi sözcüsü Fevzi Burhum, El-Beyan Merkezi’ne bugün (14 Kasım Cumartesi) verdiği demeçte, “Fetih Hareketi, Mısır’ın tasarısını uzlaşıyı istediği için değil topu Hamas’ın sahasına atmak için imzaladı” dedi.

Burhum, Batı Yaka’da devam eden siyasi gözaltıların, Fetih liderlerinin medyaya yansıyan açıklamalarının ve diğer delillerin Fetih’in kötü niyetine işaret ettiğini söyledi.

Mahmud Abbas’ın seçimlerde aday olmayacağını açıklamasının ve Yüksek Seçim Kurulu’nun seçimleri yapma gücünün olmadığını bildirmesinin uzlaşı yönüne doğru bir dönüş noktası olmasını dileyen Burhum, Fetih’in Hamas’ı seçimleri engellemekle suçlaması hakkında ise şunları söyledi:

“Bu doğru değil. Seçimler mutlaka uzlaşının sağlanmasından sonra yapılmalı. Kudüs ve Gazze’nin iştirak etmediği seçim olmaz. Fetih’in seçimlerle ilgili istediği daha önce diyalog görüşmelerinde yaptığımız tüm anlaşmalara ve Mısır’ın hazırladığı uzlaşı tasarısına aykırı.”
Fetih’in kendi çıkarını Filistin halkının çıkarlarından daha üstte gördüğünü dile getiren Hamas sözcüsü, Fetih’in hiç kimseye uzlaşı imkanı vermek istemediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (47) içerik yüklenmiştir.