FilistinHaberlerOrtadoğu

Fetih yönetimi Kuran Kursu’nu kapattı

Başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’a bağlı milis güçleri Batı Yaka’da İslami Direniş Hareketi (Hamas) üyelerine yönelik baskı ve gözaltı operasyonlarını sürdürüyor.

Abbas milislerinin son olarak Batı Yaka’nın çeşitli bölgelerinde dört Hamas üyesini daha kaçırdığı ve milis güçlerine bağlı askeri mahkemenin milislerce kaçırılan Muhammed Fatafita’yı 34 ay hapis cezasına çarptırdığı bildirildi.

Filistinli yerel kaynakların ifadesine göre, Abbas milisleri El-Halil vilayetinde Kur’an hafızı Zeyd Şakir El-Cuneydi’yi ve El-Halil Üniversitesi öğrencisi Vecdi Taha Ebu İsnine’yi kaçırdı.

Öte yandan Fetih’in Yatta’daki İslami Cemiyet’e tayin ettiği yeni yönetim cemiyete bağlı tüm Kur’an kurslarında eğitimi durdurduğunu açıkladı.

Abbas milisleri ayrıca Ramallah vilayetinin Selvad beldesinden hasta bakıcı Luey Faris’i iki aydan bu yana gözaltında tutmaya devam ediyor. Milislerin Luey Faris’i serbest bırakmak için ailesinden 10 bin dinar istedikleri bildirildi.

Batı Yaka’daki gayrı meşru Selam Feyyad Hükümeti de siyasi nedenlerle görevden almaları sürdürüyor. Feyyad Hükümeti’nin Kur’an hafızı Hudeyl Mahmud Mefarice’yi Beytunya’daki görevine başladıktan iki hafta sonra görevden aldığı belirtildi.

Feyyad Hükümeti, Hudeyl Mahmud Mefarice’nin eşi Isam Ali Asi’yi de Ramallah’ta yapılan sınavda üçüncü olmasına rağmen Hamas’a üye olduğu gerekçesiyle Siyonist işgal güçlerince daha önce gözaltına alındığı için işe almayı reddetmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.