FilistinHaberlerOrtadoğu

Fetih yönetimi siyasi gözaltılara son vermelidir

Filistin Parlamentosu Başkanı Dr. Aziz Duveyk, başkanlık süresi sona eren Mahmud Abbas’a bağlı milis güçlerinin Batı Yaka’da günlük olarak gerçekleştirdiği gözaltıları kınayarak, böyle bir durumun ancak insanlık tarihinin en karanlık dönemlerinde yaşandığını söyledi.

Abbas milisleri, geçen Pazar gününden bu yana Batı Yaka’nın kuzeyinde Nablus kentindeki El-Meacin Mahallesi’nde bulunan En-Necah Üniversitesi lojmanlarına baskınlar düzenleyerek akademisyenleri kaçırıyor.

Fetih yönetiminin uzlaşı konusundaki yaklaşımını da değerlendiren Dr. Aziz Duveyk, “Bu tür uygulamaların uzlaşı dosyasına çok olumsuz etkileri var” dedi. Duveyk, uzlaşının inkar edilemeyecek şer’i bir gereklilik ve ulusal görev olduğunu söyledi.

Filistin Parlamentosu Başkanı, bugün (5 Ağustos Perşembe) konuyla ilgili bir açıklama yayınladı. Filistin Enformasyon Merkezi’ne ulaşan açıklamada, Filistin halkının onurlu ve özgür insanlarına desteğe çağıran Duveyk, Ramallah’taki Fetih yönetiminden de siyasi görüşleri nedeniyle gözaltına alınanları derhal serbest bırakmasını istedi.

Kudüs milletvekillerinin kentten uzaklaştırılmak istenmesi konusuna da değinen Duveyk, Filistin halkının milletvekillerinin etrafında kenetlenerek onlara sahip çıktığını kaydederek, Birleşmiş Milletleri milletvekillerinin tehcirini durdurma konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmeye davet etti.

Siyonist işgal yönetimi 3 Kudüs milletvekilini ve Kudüs eski bakanı Halit Ebu Arefe’yi Kudüs’ten uzaklaştırmakla tehdit ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.