FilistinHaberlerOrtadoğu

Fevzi Burhum: Filistin uzlaşısı gözaltılara sessiz kalınacağı anlamına gelmez

İslami Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Fevzi Burhum, uzlaşı anlaşmasının Batı Yaka’da mücahitlerin ve direniş taraftarlarının gözaltına alınmasına ve ifade vermeye çağrılmasına sessiz kalınacağı anlamına gelmediğini söyledi.

Fevzi Burhum, bugün (5 Mayıs Pazartesi) sosyal paylaşım sitelerinden Facebook’taki sayfasında konuyla ilgili yaptığı açıklamada, uzlaşının Filistin topraklarının tek bir zerresinden dahi taviz verilmesine göz yumulacağı anlamına gelmediğini bildirdi.

Hamas Hareketi’nin Azzam El-Ahmed ile siyasi gözaltılar konusunu her konuşmasında El-Ahmed’in bunun bir sonuç olduğunu ifade ettiğini kaydeden Burhum, şehit İzzeddin El-Mısri’nin cenaze törenine katılanlardan birçok kişinin ifade vermeye çağrıldığını söyledi.

“Hamas Hareketi’nin bunu eleştirme ve Fetih Hareketi’nden resmi bir açıklama bekleme hakkı yok mu? Bu anlaşma Ebu Mazin’in ve Fetih’in nezdinde Batı Yaka’daki kardeşlerimizin güvenlik birimlerinin elinde çektikleri sıkıntıların sona ermesi için şefaatçi olmuyor mu?” diye soran Burhum, Gazze’de uzlaşı anlaşmasının imzalanmasından bu yana Filistin Yönetimi güvenlik birimlerinin 10 Hamas üyesini gözaltına aldığını ve 14 Hamas üyesini de ifade vermeye çağırdığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Haziran 2024 (11) içerik yüklenmiştir.