FilistinHaberlerOrtadoğu

Feyyad hükümeti cami yapımına karşı çıkıyor

Ramallah’taki gayrımeşru hükümetin Vakıflar Bakanlığı’ndan bir kaynak, Vakıflar Bakanı Mahmud El-Hebbaş’ın cami yapımını katı kurallara bağlayan ve cami sayısını en aza indirmeyi hedefleyen yeni uygulamaya kadar cami yapımını durdurduğunu bildirdi.

Batı Yaka’da cami yapımını üstlenen gönüllü derneklere sınırlama getirilmesini isteyen El-Hebbaş, Batı Yaka’da giderek artan cami yaptırma olgusuna son vermek için mevcut derneklerin haricinde yeni cami yaptırma derneği kurulmamasını söyledi.

El-Hebbaş, Ramallah’ta bakanlığına bağlı üst düzey yetkililerle yaptığı toplantıda yeni camilerin bakanlık bütçesine büyük yük getireceğini, camilerin yapıldıktan sonra imam tayini için Vakıflar Bakanlığı’na teslim edildiğini belirtti.

“Kendimizi çok sayıda camiye imam tayin etme mecburiyetiyle karşı karşıya bulmamamız için cami yapımını mümkün olan en az sayıya indirmemiz gerekir” diyen El-Hebbaş, cami yapım dernekleri tarafından bakanlıktan izinsiz yapılacak yeni camilere izin verilmeyeceğini ve imam tayin edilmeyeceğini bildirdi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirine bilgi veren kaynak, Batı Yaka’da halihazırda yaklaşık bin caminin Vakıflar Bakanlığı tarafından tayin edilmiş resmi imamının olmadığını belirterek, diğer bakanlıklara yeni kadrolar tahsis eden Selam Feyyad hükümetinin Vakıflar Bakanlığı’na yeni imam kadrosu vermediğini söyledi.

Vakıflar Bakanı Mahmud El-Hebbaş’ın bu durumu fırsat bilerek cami yapımına sınırlama getirdiğini ifade eden kaynak, gönüllü imamlık nedeniyle camilerin imamsız kalmadığına işaret etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.