FilistinHaberlerOrtadoğu

FİHM: Tutuklanan akademisyenler serbest bırakılsın

Filistin İnsan Hakları Merkezi, işgal altındaki Batı Yaka’da Mahmud Abbas’a bağlı milis güçlerinin İslami Direniş Hareketi (Hamas) üyelerine yönelik sürdürdüğü işkence ve gözaltıların kanunlara aykırı olduğunu söyledi.

Filistin İnsan Hakları Merkezi bugün (4 Ağustos Çarşamba) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. Bildiride sözde “Koruyucu Güvenlik Birimi”nin Nablus kentinde geniş çaplı gözaltı operasyonları gerçekleştirdiği ve El-Necah Üniversitesi’nde görev yapan altı akademisyeni bir belediye meclis üyesini, mühendisleri ve üniversite öğrencilerini gözaltına aldığı, dokuz kadının ifade vermeye çağrılarak sorguya çekildiği ve kimliklerine el konulduğu belirtildi.

Ramallah yönetimini ve milis güçlerini gelişigüzel gözaltılara son vermeye davet eden İnsan Hakları Merkezi, siyasi görüşleri dolayısıyla gözaltına alınanların tümünün derhal serbest bırakılmasını ve siyasi gözaltı dosyasının tamamen kapatılmasını istedi.

Filistin Yüksek Adalet Mahkemesi’nin 20 Şubat 1999 tarihli siyasi gözaltıların kanunlara aykırı olduğunu belirten kararına bağlı kalınması gerektiğini ifade eden Merkez, gözaltı olaylarını Filistin kanununun düzenlediğini ve başsavcının gözetimindeki yargı görevlilerinin işi olduğunu söyledi.

Filistin İnsan Hakları Merkezi Koordinatörü Semih Muhsin de, Filistin Enformasyon Merkezi’ne verdiği demeçte, Filistin’in en başarılı eğitim kurumlarından biri olan En-Necah Üniversitesi’nden altı akademisyenin keyfi olarak gözaltına alınmasının tehlikesine dikkat çekti.

İnsan Hakları Merkezi üyelerinin gözaltı merkezlerini ziyaretine izin verilmediğine işaret eden Muhsin, Ramallah yönetiminin insan hakları örgütlerine karşı genel olarak olumsuz tavır takındığını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.