AfrikaHaberler

Fil Dişi Sahili’nde çatışmalar sürüyor

Fil Dişi Sahili’nde saldırgan taraflar arasında ateşkesin bozulması ardından Afrika’nın Batısında bulunan bu ülkede iç savaşın çıkmasından duyulan endişeler artıyor.

BM 6 yıl sonra Fil Diş Sahili’nin Güney ve Kuzey bölgesi arasındaki ateşkesini bozulduğunu doğruladı. Eski isyancılar ve Fil Dişi Sahili’nin sözde lideri Laurent Gbagbo’nun askerleri arasında çıkan çatışmalar Batı eyaletlerinden ülkenin ekonomik başkenti olarak bilinen Abican ve Liberya sınırları yakınlarına sıçramış durumunda.

Fil Dışi Sahili’nde 24 Şubat’ta başlayan çatışmalar, 2002 – 2003 yıllarında yaşanan çatışmalar ve Laurent Gbagbo hükümetini devrimek için yapılan sonuçsuz darbenin ardından BM tarafından oluşturulan Güney ve Kuzeyi arasındaki tampon bölgesine sıçramıştır.

Afrika Birliği aracıları bulunduğumuz hafta Laurent Gbagbo ve 28 Kasım’da düzenlenmiş olan Cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi Hasan Ovatra’yla yaptıkları ayrı ayrı görüşmede, onlardan 28 Şubat’a kadar çatışmaları durdurmalarını talep ederek bu fırsatta, Güney Afrika, Çat, Tanzanya ve Moritanya Cumhurbaşkanlarından oluşan Afrika Birliği aracıları Fil Dişi Sahili’nde yaşanan çatışmalara son vermek için çözüm yolu bulabilme ümidi içerisindeler.

Afrika Birliği temsilcileri, söz konusu birliğin nihai kararın bu ülkeye askeri müdahalede bulunma anlamına gelmeyeceğini belirtmiş oldular.

bu gelişmeler sırasında, Laurent Gbagbo’nu destekleyen Aşırılıkçı Gençlik Hareketi lideri Cahrles Ble Gounde 25 Şubat’ta Abican’da BM barış güçlerinin Fil Dişi Sahili’ni terk etmesini hedefleyen bir gösteri düzenleyeceklerini açıkladı. Charles Ble Goude, Afrika Birliği liderlerinin bu ülkedeki siyasi tıkanıklığı müzakere yoluyla bitirmek isterken BM Güvenlik Konseyi üyelerinin ülkelerinde askeri müdahalede bulunmak için planlama yaptıklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (7) içerik yüklenmiştir.