AsyaHaberler

Filipinler’de insanlık dramı yaşanıyor

Haiyan Tayfunu’nun büyük yıkıma yol açtığı Filipinler’de insanlık dramı yaşanıyor.

Yiyecek ve içme suyu sıkıntısı çekiliyor. Yağma olayları üzerine sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Filipinler’in Leyte vilayeti Emniyet Müdürü Elmer Soria, Haiyan Tayfunu’nun neden olduğu ölü sayısının 10 bini bulduğunun tahmin edildiğini söyledi. Soria, “tayfunun, bölgedeki binaların yaklaşık yüzde 70’i ilâ 80’ini enkaz haline getirdiğini” söyledi. 300 kişinin cesedine ulaşılan Samar adasında 2 bin kadar kişinin halen kayıp olduğu bildirildi. Filipinler’in merkez adalarından da çok sayıda ölüm haberi geldi. Binaları yıkan, toprak kaymasına neden olan ve binlerce kişinin ölümüne yol açan şiddetli tayfunun ülke tarihindeki en şiddetli doğal felaket olduğu bildiriliyor. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Filipinler temsilcisi Tomoo Hozumi, tayfundan etkilenen çocuk sayısının 4 milyonu bulmasını beklediğini söyledi.Sokağa çıkma yasağı Tayfunun büyük yıkıma neden olduğu Leyte adasındaki liman kenti Tacloban’da yiyecek ve içme suyu sıkıntısı çekiliyor. Görgü tanıkları kentte yağma ve şiddet olaylarının yaşandığını söyledi. Tacloban yakınlarında Kızıl Haç’a ait bir kamyonun yağmalandığı bildirildi. Tacloban’da görevli 390 polisten sadece 20’si işbaşı yaptı. Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, bölgeye 300 kişilik ek güvenlik gücü gönderilmesi talimatını verdiğini söyledi. Tacloban’da 22:00-06:00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Haiyan Tayfunu pek çok bölgede elektrik ve telefon hizmetlerinin kesilmesine yol açtı. AFP Ajansı muhabirinin sorularını yanıtlayan Birleşmiş Milletler (BM) görevlisi Sebastian Rhodes Stampa, Tacloban’daki manzaranın 2004 yılı Aralık ayında yaşanan tsunami faciasını andırdığını söyledi.Uluslararası toplum seferber oldu

AB Komisyonu 3 milyon, Alman hükümeti ise Filipinler’e 500 bin euro acil yardım gönderilmesini kararlaştırdı. Avustralya ve İngiltere ise 7’şer milyon euro gönderiyor.

ABD bölgeye arama-kurtarma çalışmaları için helikopter ve uçak gönderdi. ABD Başkanı Barack Obama, Filipin hükümetine arama-kurtarma ve yardım çalışmalarında destek olacaklarını söyledi. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon bölgeye acil yardım vaat etti. Dünya Gıda Programı (WFP), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü bölgeye toplam 300 ton gıda ve yardım malzemesi gönderdi. Haiyan Tayfunu nedeniyle Vietnam’da olağanüstü önlemler alındı, ülke genelinde yaklaşık 600 bin kişi tahliye edildi. Rüzgarın hızı burada saatte 120 kilometreye kadar düştü. Vietnamlı yetkililer dün 5 kişinin öldüğünü açıkladılar. Çin’in Hainan eyaletinde de 3 kişinin öldüğü bildirildi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.