AsyaHaberler

Filipinler’de sıkıyönetim ilan edildi

Filipinler’in Devlet Başkanı Gloria Arroyo Mindanao adasındaki bir eyalette sıkıyönetim ilan etti.

Maguindanao eyaletinde seçimle ilişkili olarak 57 kişi öldürülmüştü.

Siyaset bağlantılı katliamla bağlantısı olmakla suçlanan eyalet valisi Andal Ampatuan Sr ve ailesinin bir çok üyesi de tutuklandı.

Diktatör Ferdinand Marcos’un devrildiği 1986 yılından bu yana ülkede ilk kez sıkıyönetim ilan ediliyor.

Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, eyalette sıkıyönetim ilan edildiği duyurularak, Maguindanao’daki katliam kurbanlarının yakınlarının adalet çağrıları karşısında bu kararın alındığı kaydedildi.

Filipinler Emniyet Genel Müdürü Jesus Versoza ve Genelkurmay Başkanı General Victor Ibrado, bölgede sıkıyönetim ilan edilmesinin gerekçesinin, Ampatuan ailesinin silahlı mensuplarının tehdit yaratması olduğunu açıklayarak, eyalette silahlı kişilerin şiddet eylemlerine kalkışabileceklerini belirtti.

Tutuklanmasına direniş göstermeyen eyalet valisinin, oğullarından ve ülkenin güneyinde bir özerk Müslüman bölgesinin yöneticisi Zaldy Ampatuan’ın da gözaltına alındığı bildirildi.

Valinin diğer oğlu eyaletin bir kentinin belediye başkanı Andal Ampatuan Jr, görgü tanıklarının sorumlu olarak göstermelerini yalanlamasına karşın 2010 bölgesel seçimleriyle bağlantılı siyasi katliamdan üç gün sonra yetkililere teslim olmuştu.

Belediye Başkanı Ampatuan hakkında 25 kişiyi öldürmekten hakkında dava açılırken, eyalet valisi babası ve ailenin dört mensubu da katliamda rol oynamakla suçlanıyor.

Ampatuan Sr ve Jr, katliamın ardından ihraç edilmeden önce Devlet Başkanı Arroyo’nun siyasi koalisyonunun içinde yer alıyordu.

Ampatuan ailesinden üç kişinin de katliamla bağlantılı olarak arandığı belirtildi.

Maguindanao eyaletinde 23 Kasımda bir seçim konvoyuna düzenlenen saldırıda 27 gazeteci ve 22 kadının da aralarında bulunduğu 57 kişi öldürülmüştür.

Polisin açıklamasına göre, Andal Ampatuan Jr ve 100 kadar silahlı adamı, siyasi rakibi İsmail Magudadatu’nun ailesi ile gazeteci grubunun bulunduğu konvoya otomatik silahlar ateş açmıştı.

Ampatuan aşiretine bağlı paramiliter güçler devlet için koruculuk da yapıyordu.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (37) içerik yüklenmiştir.