AsyaHaberler

Filipinler’in Tacloban şehrinde etrafı ceset kokuları sardı

Haiyan tayfunu sebebiyle büyük zarar gören Filipinler’in Tacloban şehrinde etrafı ceset kokuları sardı.

Her geçen gün artan açlık ve su sıkıntısı nedeniyle halk sokakta özellikle yabancı uyruklu gazetecilerden yiyecek ve su istiyor. Tacloban kentinde yaşayan 68 yaşındaki Hospicio Doldolea adındaki Filipinli, “bazı bölgelerde açlık nedeniyle kedi ve köpek eti yenmeye başlandığını” söyledi.

Halk, yardımların hayatta kalmaları için bir an önce yardımların bölgeye ulaştırılmasını istiyor.

Kentte yaklaşık 1 haftadır sokaklarda bekletilen cesetlerin bugün akşam saatlerinde toplu olarak gömüleceği belirtiliyor. Ceset toplama merkezindeki hükümet yetkilileri cesetleri uzak bir noktaya kamyonla taşıyıp toprağa gömüleceğini ifade ediyorlar.

Üzerinden yaklaşık bir hafta geçen tayfunun her geçen gün oluşturduğu büyük yıkım gün yüzüne çıkıyor. Tacloban’nın kıyı şeritlerinde denizden sürüklenip yaklaşık 200 metreye kadar karaya çıkan dev gemiler. afet mağduru halk için barınma alanı olmuş durumda.

Neredeyse bütün evi yıkılmış Cristophe, dev dalgaların ve rüzgarın kuru yük gemilerini evlerinin yakınına kadar getirdiğini belirtiyor. Tayfun nedeniyle yüksek kesimlere çıktıklarını, geri döndüklerinde ise evlerinin yanı başında gemileri görünce büyük şaşkınlık yaşadıklarını belirtiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 08 Şubat 2023 (18) içerik yüklenmiştir.