FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Âlimler Birliği’nden Kur’an yakma girişimine uyarı

ABD’deki İslâm düşmanı fitne kaynaklarının 11 Eylül 2001 olaylarının yıldönümünü bahane ederek Kur’an-ı Kerim’i yakmaya hazırlanmalarına karşı Filistin Âlimler Birliği uyarıda bulundu.

Filistin Âlimler Birliği’nin, Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan yazılı açıklamasında böyle bir girişimin değişik dinlerin mensupları arasında karşılıklı kin ve nefret duygularının kökleşmesine sebep olacağını, bu duyguların da çeşitli tepkilerle dışa yansıyacağını ve birbirini izleyen olumsuz gelişmelerin doğmasına sebep olacağını dile getirdi.

Açıklamada söz konusu hadisenin Batı’da İslâm karşıtı duygularla beslenen ve tahrike açık cahil takımın Müslümanlara yönelik saldırılarının da artmasına yol açacağını, bütün bu saldırıların ise farklı dinlerin mensupları arasındaki düşmanlıkların daha da sertleşmesine ve kökleşmesine sebep olacağı dile getirildi.

Filistin Âlimler Birliği’nin açıklamasında Kur’an-ı Kerim nüshasını yakma teşebbüsünün çok büyük tehlikeleri özünde barındıran çirkef bir hareket olduğu vurgulanarak böyle bir şeyin yapılmasının bütün kırmızıçizgilerin aşılması anlamına geleceği hatırlatıldı.

Filistin Âlimler Birliği dünya Müslümanlarına yaptığı çağrıda da Allah’ın kitabı yüce Kur’an’a sahip çıkmalarını ve bu kitaba karşı böylesi bir saldırganlığa ve cüretkârlığa izin vermemelerini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.