FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Alimleri Ortaklık Esasına Dayalı Uzlaşıya Desteklerini Açıkladılar

Filistin alimleri, herkesin vatanın ve halkın hizmetine odaklanabilmesi ve Filistin davasının korunması için uzlaşıyı desteklediklerini ilan etti.
Alimler, siyasi ortaklığın ve işgal rejimiyle mücadele için direnişin desteklenmesinin zorunlu olduğunu ifade etti.
Bu açıklamalar, “Uzlaşı şer’i görev ve milli iradedir” başlığıyla Gazze’de bugün (13 Kasım Pazartesi) gerçekleştirilen atölye çalışmasının sonunda yayınlanan bildiride yer aldı.
Atölye çalışmasına Filistin Alimleri Birliği, Şer’i Yargı Yüksek Meclisi, İslam Üniversitesi Şeriat ve Hukuk Fakültesi, Tebliğ ve Davet Cemaati, Bin Baz Derneği, Filistin Fetva Dairesi ve İslami Cihad Hareketi’nden alimler katıldı.
Alimler, uzlaşının ortaklık ruhuyla yapılması gerektiğini belirterek, imzalanan anlaşmaların uygulanması ve anlaşmalara saygı duyulması çağrısında bulundu.
Uzlaşının vatandaşa hizmet ve ona gerekli insani ihtiyaçlarının sağlanması esası üzerine kurulması gerektiğini ifade eden alimler, “Gazze’deki kardeşlerimiz cezalandırılmayı değil her türlü ödülü ve övgüyü hak ediyorlar” dedi.
Direnişe açıklamalarla da olsa zarar verilmemesi uyarısında bulunan alimler, işgal rejimiyle yürütülen güvenlik koordinasyonunun milli, dini, ahlaki kurallara aykırı olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.