FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin barışı olduğu yerde sayıyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın önde gelen liderlerinden Dr. Halil el-Hayye, esirlerle ilgili görüşmelerin hâlâ devam ettiğini belirterek, bu hususta basın yayın organlarına yansıyan bilgilerin Siyonistleri şirin göstermeye çalışan asılsız bilgiler olduğunu ifade etti.

Dr. Hayye dün (10 Aralık Perşembe) yaptığı basın açıklamasında şunları ifade etti: “Filistinli bazı taraflar, esirlerin serbest bırakılmasıyla ilgili bir anlaşmayı engellemek, hem esirlerin hem de esir yakınlarının psikolojisini bozmak için bu yalan haberleri uydurup servis yapıyor. Hamas hareketi bu konuda daha önce sürdürdüğü ilkeli duruşunu aynen sürdürüyor. Esirlerin serbest kalmasını sağlamak için her yolu deniyor.”

Hamas lideri el-Hayye, Hamas’ın öncesine göre daha güçlü olduğunu ve gerçekleştireceği bu ulusal bayram için imkanlarını sefer ettiğini belirterek, Filistin halkından Hamas’ın kuruluş etkinliklerine katılmalarını istedi.

Filistin iç barışına da değinen el-Hayye, bunun ortak bir iradeye muhtaç olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Oslo takımı aslında hiçbir diyaloğa inanmıyor. Buna inanmadığı gibi, bağımsız bir iradesi de yoktur. Hamas şimdiye kadar barış için verdiklerinin dışında bir şey vermeyecektir.”

Bazı tarafların Hamas hareketini Mısır taslağını imzalamayarak iç diyaloğu sabote etmekle suçlamasına da değinen el-Hayye şöyle konuştu: “Onlara göre Hamas’ın yapması gereken tek şey, tartışmadan ve tartmadan imzayı basmasıydı… Fakat bu hiçbir zaman olmayacaktır. Hamas hareketi barış konusunda ısrarcıdır ve bunun gerçekleşmesi için de yapılması gerekeni yapacaktır. Fakat sorun Hamas’ın tavrında değildir. Sorun Amerika’nın vetosundadır. Elimizdeki kesin kanıtlar, Filistin’deki barışın Amerika tarafından veto edildiğini gösteriyor. Bununla birlikte barışı sağlamak için Fetih’te de bir irade göremiyoruz. İşte barışı engelleyen bunlardır, Hamas değil.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.