FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin barışını ABD ve Mısır’ın tutumları engelliyor

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi Sami Hatır, Filistin barışının sekteye uğraması için bazı Arap yönetimlerinin Amerika’nın yanında yer aldıklarına dikkat çekerek “Başta Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa olmak üzere ilgili bütün taraflar iç barışın Amerika ve Mısır’ın ortaya koyduğu tutum nedeniyle sekteye uğradığını gayet iyi biliyor” dedi.

Filistin Ulusal Konferansı İzleme Komitesi’nin dün (07 Ağustos Cumartesi) Şam’da yaptığı basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunan Hatır şöyle dedi: “Filistin barışının bugün Amerika tarafından istenmediği hepinizce malumdur. Amerika’nın bu tutumunu izleyen Arap ülkeleri de var. Filistin barışı için Filistinli grupların yaptıkları son görüşme ve uzlaşmanın Amerika ve Mısır’ın ortaya koyduğu tavır nedeniyle zemin bulmadığı ve amacına ulaşmadığı başta Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa olmak üzere ilgili bütün tarafların malumudur.”

İşgal yönetiminin sürekli savaş çıkarmak için çaba harcadığını belirten Hatır sözlerini şöyle sürdürdü: “Son zamanlarda füzeler konusunda Siyonist rejimin Hamas hareketini nasıl suçladığına hepiniz şahit oldunuz. Siyonist işgal rejimi direniş güçlerini sürekli suçlayarak açacağı savaşlara bahane arıyor.”

Düşmanın şimdiki önceliğinin Filistin’de savaş çıkarmak olmadığını söyleyen Hatır, “Onun önceliği İran ve onun çizgisinde olanlara karşı savaş çıkarmaktır. Dolayısıyla bizim Amerika ile Siyonistlerin kirli planlarına karşı son derece uyanık olmamız gerekir. Yine bizim işgal rejiminin aptalca adımlar atmasına yardımcı olmamamız gerekir. Düşmana fırsat vermek istemeyen Hamas şu anda füze atma derdinde değildir” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 11 Ağustos 2022 (2) içerik yüklenmiştir.