FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin barışını Mahmud Abbas engelliyor

Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Siyasi Birimi üyesi Rabah Mühenna, Filistin uzlaşı anlaşmasındaki bazı dosyaların başarısızlığa uğramasından doğrudan Mahmud Abbas’ın sorumlu olduğunu söyledi.

Filistin barış süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Halk Cephesi liderlerinden Mühenna “Abbas’ın doğrudan etkilediği dosyaların başında hükümetin kurulması ve FKÖ’nün yeniden yapılandırılması geliyor. Hükümete teşkili için Mahmud Abbas’ın başbakan olacak kişinin ismini neden açıklamadığını merak ediyoruz. Halbuki Kahire’de hükümetin 31 Ocak’tan önce kurulması hususunda hepimiz uzlaşmıştık” dedi.

Mühenna sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece hükümet dosyasına bile bakarsak Mahmud Abbas’ın Filistin barışını engellediğini anlayabiliriz. Oysa bu, kolayca uzlaşı sağlanabilecek bir konudur. Fetih Selam Feyyad’ı aday göstermeyeceğini ilan ettikten sonra bu dosyanın çözümü fazlasıyla kolaylaşmıştı.”
Kahire’de yapılan geniş katılımlı görüşmelerin ardından Ocak ayından önce kurulması gereken geçici Filistin liderliğinin yapacağı toplantının ertelenmesini de eleştiren Mihna, Mahmud Abbas’ın bu konuda da yanlış yaptığını ve Halk Cephesi olarak barışı engelleyen tarafın Abbas olduğuna inandıklarını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.