AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Başbakan Yardımcısı: Gazze’nin Mısır ile ilişkilerinde değişme olmadı

Gazze Şeridi’ndeki Filistin Hükümeti, Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin görevinden azledilmesinin ardından Mısır ile ilişkilerinde değişme olmadığını belirterek, Mısır ile iletişimin kesildiği iddialarını yalanladı.

Başbakan Yardımcısı Ziyad Ez-Zaza, Mısır tarafıyla görüşmelerin doğal şekilde sürdüğünü ve görüşmelerde iki tarafı ilgilendiren ortak konuların ele alındığını bildirdi. Ez-Zaza, umreye giden ve Mısır’daki olaylar nedeniyle Suudi Arabistan’da mahsur kalan Filistinlilerin Gazze Şeridi’ne dönüşünün Mısırlı yetkililerle görüşmeler sonucu çözüldüğünü hatırlattı.

Ez-Zaza, günlük sorunlar ve Gazze Şeridi ile Mısır arasındaki Rafah Sınır Kapısı konusunda Mısır tarafıyla sürekli iletişim içinde olduklarını bildirerek, iletişimin koptuğu iddialarının asılsız olduğunu söyledi.

Mısır ile ilişkilerin kardeşçe ve iyi olduğunu ifade eden Ez-Zaza, Mısır’daki hükümet kurumlarının Mısır medyasında Gazze Şeridi ve Hamas aleyhinde yayınlanan asılsız haberlerin farkında olduğunu belirtti.

Mısır’da yaşananların ülkenin iç sorunu olduğunu ve ülke içinde çözüleceğini vurgulayan Ez-Zaza, Gazze Şeridi ve Hamas’ın düşmanının sadece işgal rejimi olduğunu ve işgale karşı mücadelede Filistinlilerin tüm Arapların ve Müslümanların desteğine ihtiyacı bulunduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Temmuz 2022 (33) içerik yüklenmiştir.