FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin başbakanı İsmail Heniyye: Büyük Şeytan Amerika çirkin film dolayısıyla özür dilemelidir

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Hz. Peygamber’i aşağılayan ve hakaret eden Amerika yapımı filmi kınayarak, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanların duygularını hiçe sayan Amerika yönetiminden film dolayısıyla özür dilemesini istedi.

Dün Gazze’deki Ulu Cami’de hutbe veren Başbakan Heniyye Müslümanlardan barışçıl gösteri ve yürüyüşler yapmalarını ve bu saldırganlığa iştirak etmeyen ve bu filmi desteklemeyen Filistin ve Arap ülkelerindeki Hıristiyanları korumalarını istedi.

Batı Yaka’da hayat pahalılığına karşı yapılan gösterilere de değinen Heniyye, eylemlerin Oslo İlkeler Anlaşması’yla Paris Konferansı’nın başarısızlığını ortaya koyduğunu söyledi.

Filistin topraklarını ve kutsallarını koruyacak, Filistin halkını işgale karşı durmaya hazırlayacak güçlü bir birliğin kurulmasını isteyen Heniyye “19 yılı geride bırakan Oslo Anlaşması sadece işgalcinin işine yaradı. İşgalci bunu daha fazla toprak gasp etmek, direniş ruhunu öldürmek, Filistin halkının bir kısmını diğerine kırdırmak için bir kısmını elinde bir sopaya dönüştürdü” dedi.

Suriye’de Filistinlilerin hedef alınmasına da değinen Heniyye, Yermuk Mülteci kampıyla Şam çevresinde şehit olanlara rahmet dileyerek, Filistin kanının bu şekilde akıtılmasına seyirci kalmanın mümkün olmadığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Haziran 2022 (4) içerik yüklenmiştir.