FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin başbakanı İsmail Heniyye: İç uzlaşıyı tamamlamada kararlıyız

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye iç uzlaşıyı gerçekleştirip birlik hükümeti kurma konusunda kararlı olduklarını söyledi.

Dün (27 Haziran Perşembe) Gazze’deki Filistin Üniversitesinde mezuniyet törenine katılan Başbakan Heniyye “Güçlü oluşumuzun sırrı birliğimizdir. Bölünmeyi sonlandırmak için çaba göstermeye devam edeceğiz. Uzlaşıyı gerçekleştirme konusunda samimiyiz. Bu şekilde tek hükümet, tek yönetim, tek liderlik ve tek ulusal bir programın oluşmasını istiyoruz” dedi.

Bugünün hem Filistin için hem de ümmet için önemli bir gün olduğunu belirten Heniyye “bugün bizim işgale, kuşatmaya, düşmanlığa ve saldırganlığa üstün geldiğimiz gündür. Bugüne kadar Filistin ve Kudüs’ün özgürlüğüne yaklaşamadık. Bugün önemli bir gündür. Çünkü bugün daha önce burada olan Netrazim Yahudi yerleşkesi yakınında bulunan üniversite merkezinde tören yapıyoruz. Bugün Filistin’in özgür bir parçası üzerinde tören yapıyoruz. Burada kahraman direnişçiler işgalciyi istemeye istemeye buradan çıkardılar. Şehitler verdik ancak işgalcinin kovulduğu bu topraklarda şu anda özgürlük bayrağı altında tören yapıyoruz” dedi.

Filistin halkının birçok kazanımına işaret eden Heniyye, yapılan eğitim ve öğretim çalışmalarına da değinerek, üniversitelerde bu halkın inşa ve özgürlük yürüyüşüne liderlik edecek insanlar yetiştiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2023 (11) içerik yüklenmiştir.