AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Mısır medyasını eleştirdi

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Mısır medyasında Gazze, Hamas ve direnişe mensup olan herkesin şeytanlaştırılmasını eleştirdi.

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, yaz kampları organizatörleri için düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmasında “Hamas, Filistin toprakları dışındaki bir yerde askeri eylemlerle meşgul değil. Mısır’da ve özellikle de Sina’da oynadığımız hiçbir rol yok. Herhangi bir Arap ülkesinin iç işlerine müdahil olduğumuz da yok. Bizim için işgale karşı direniş davasından başka bir davaya dönüş mümkün değil” dedi.

Mısır liderliğiyle daima temas halinde olduklarını belirten Heniyye, Mısır’da yaşananlardan Gazze’nin etkilenmemesi için sınır kapılarının kapalı olduğu bir dönemde tünellerin kapatılmaması ve ambargo üzerine görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Heniyye, konuşmasına şöyle devam etti: “Mısır’ın güvenliğe ihtiyacı olduğunun idraki içerisindeyiz. Fakat halkımızın da insani ihtiyaçları var. Halkımızın ihtiyaçları etkilenmemelidir. Halkımız, ambargodan ötürü tünelleri kullanmak zorunda kaldı. Eğer Mısır, tünelleri kapatmak istiyorsa, sınır kapısını ticari ve şahıslar için açması şartıyla biz de destek veririz. Aksi takdirde yapılan, ambargoyu şiddetlendirmektir.”

Konuşmasının sonunda Heniyye, Mısır’ın güçlü ve bir bütün olmasını, böylece Filistin davasına destekteki öncü rolünü yeniden üstlenmesi temennisinde bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (20) içerik yüklenmiştir.