AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin başbakanı Mısır’a “Gazze Kuşatmasını Kaldırın” çağrısı yaptı

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Gazze üzerindeki kuşatmayı kaldırması için daha önce Mısır’a yaptığı çağrıyı bir kez daha yineleyerek, Mısır’ın güvenliğinin kuşatma altındaki Gazze halkının aleyhine olmasının mantıklı olmadığını söyledi.

Dün (15 Kasım Cuma) Gazze’de kıldığı Cuma namazından sonra yaptığı açıklamada “Mısır’ın kendi güvenliğini sağlaması elbette doğaldır ve hakkıdır da. Ancak bunun Gazze’nin aleyhine olması doğru değil” diyerek, Gazze’ye karşı yapılan kışkırtmalara ve tehditlere son verilmesini istedi.

Mısır’a çağrıda bulunan Heniyye, Gazze halkının giriş ve çıkış yapması için Rafah Sınır Kapısı’nı açmasını ve Gazze halkı üzerindeki kuşatmayı kaldırmasını talep etti.

Gazze halkının ihtiyaçlarını giderecek alternatifler sunmadan Mısır’ın tünelleri yıkmasını garipsediklerini belirten Heniyye, kendilerinin açlığa mahkûm edilmeyi ve düşmanlığı sadece işgal rejimi İsrail’den beklediklerini söyledi.

Filistin Başbakanı Heniyye yaptığı açıklamaların devamında, Filistin Hükümeti olarak kuşatma altında ciddi sıkıntılar çeken halkın içinde bulunduğu durumun daha da kötüye gitmemesi için birçok ülkeyle görüştüklerini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (2) içerik yüklenmiştir.