AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin başbakanı, Tunus cumhurbaşkanı’na teşekkür etti

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Suriye’den kaçarak Libya’ya gitmek üzereyken uçaklarının Tunus’a mecrubi iniş yapması üzerine Kartaca Havaalanı’nda mahsur kalan Filistinli mültecilerin sorununu çözen Tunus Cumhurbaşkanı Munsif El-Merzuki’ye teşekkür etti.

Filistin hükümetinin resmi sitesi Er-Re’y’in haberine göre, Heniyye Filistinli mültecilerin geri gönderilmemesi için çaba gösteren Tunus Cumhurbaşkanı El-Merzuki’yi arayarak teşekkürlerini bildirdi.

Tunus İçişleri Bakanlığı, Kartaca Havaalanı’nda mahsur kalan Filistinli mültecilerin Tunus’a giriş yapmalarına ve ülkede bir ay kalmalarına izin verdi. Suriye’den Lübnan’da geçen oradan da Libya’ya gitmek isteyen Filistinli mültecilerin uçağı Libya’daki karışıklıklar nedeniyle Tunus’a mecburi iniş yapmıştı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 30 Filistinli mülteci havaalanında tutulmuş ve defalarca geri gönderilmekle tehdit edilmişti.

Başta Hamas Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal olmak üzere, Gazze’deki Filistin hükümeti başbakanı İsmail Heniyye, Filistin’in Tunus büyükelçisi ve bazı sivil toplum kuruluşlarının yoğun görüşmeleri neticesinde mülteciler geri gönderilmekten kurtuldu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.