FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin davası için oluşturulan tehlikelere dikkat çekildi

İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı Halit Meşal, dış etkilerin Filistin davası için oluşturduğu tehlikeye dikkat çekerek, bölünmüşlük halinin devam etmesinin acı verici olduğunu ve sorunun diyalogla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Meşal, önceki gün (9 Şubat Çarşamba) Kuveyt Gazeteciler Cemiyeti’nden bir grubu kabulünde yaptığı konuşmada, Hamas ve Fetih hareketlerinin samimi niyetlerle bir araya gelmesi halinde çözüme ulaşılacağını belirterek, her iki tarafın da ulusal temeller üzerinde uzlaşı sağlamaya hazır olmaması halinde uzlaşının gerçekleşemeyeceğini ifade etti.

Filistin ulusal uzlaşısı krizinin 2009’dan beri Mısır’ın hazırladığı taslağın pratikte nasıl uygulanacağı etrafında döndüğünü söyleyen Meşal, Hamas’ın talebinin demokrasinin hakemliğine başvurmak olduğunu belirtti.

Meşal, Şam’da yapılan görüşmelerde başlangıçta ihtilaf konusu olan noktalarda anlaşma sağlanmasının ardından uzlaşı sürecinin yeniden çıkmaz sokağa girmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

Siyonist asker Gilad Şalit’in akıbetine ve esir takası konusuna da değinen Meşal, Netanyahu hükümetinin göreve gelmesinden ve yeni şartlar öne sürmesinden sonra bu konuda hiçbir ilerlemenin olmadığını söyledi.

“Biz Şalit’in serbest kalmasını istiyoruz fakat istediğimiz sayıda ve nitelikte Filistinli esirin serbest kalması karşılığında” diyen Meşal, Siyonist işgal ordusunun askerini kurtarmak için esir takasının gerçekleşmesini istediğini fakat Siyonist güvenlik güçlerinin Filistinli esirlerin serbest bırakılmasının Batı Yaka’da karmaşaya yol açacağı gerekçesiyle konuya daha katı yaklaştığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.