HaberlerHasan NasrullahLübnanOrtadoğu

Filistin davası için Suriye ve tutumu mutlak bir gerekliliktir

Lübnan Hizbullah Hareketi Başkanı Hasan Nasrullah; Filistin davasının korunması, onarılması ve tasfiye edilmesinin önlenmesinde devlet ve halk olarak Suriye’nin büyük katkısı bulunduğunu belirtti.

Dünya Kudüs Günü münasebetiyle yaptığı ve Menar televizyonunun yayınladığı konuşmasında Nasrullah; Filistin davasının kalması için Suriye tutumunun var olmasının temel bir koşul olduğunu vurguladı.

Suriye’nin desteği ve yardımları olmadan direnişin 2000 yılında sağladığı zaferi elde etmesi ve toprakları İsrail işgalinden kurtarmasının imkansız olduğunu ifade eden Nasrullah; “Suriye olmadan Gazze, İsrail düşmanlığına karşı direnemezdi, şu ana kadar da güçlü kalamazdı..” dedi.

Söylenecek bir gerçek varsa özellikle Filistin davasında olmak üzere Arap-İsrail çatışmasında Suriye ve yönetiminin tutumuna vurgu yapan Nasrullah; Suriye’nin yönetim, halk ve ordu olarak izlediği ulusal ilkelere dikkat çekti.

Nasrullah; Suriye’nin her zaman Filistin davasını ve halkının direnişini desteklediğine işaret ederken, bu tutumlarından dolayı Suriye’nin ABD ve batı tarafından sürekli baskı ve tehditlere maruz kaldığını açıkladı.
Hizbullah Genel Sekreteri Nasrullah; “daha güçlü ve daha iyi durumda olması için Suriye’de önemli ve büyük reformları hepimiz destekliyor ve istiyoruz.. bu reformlar halkı için iyi olduğu için Suriye’nin bölgedeki konumu ve misyonu açısından da çok önemli ve faydalıdır. Suriyelilere ek olarak tüm Arap ve Müslüman halklar Suriye’den bu reformları talep ediyor..” dedi.

Nasrullah konuşmasında; Suriye’nin güvenlik ve istikrarına özen gösteren, kanamasının durmasını, ulusal birliğinin ve halkının korunmasını, geleceğinin parlak olmasını gerçekten isteyen dost ve kardeş ülkeleri Suriye’deki durumların yatıştırılması yönünde çabaları birleştirmeye çağırdı.

Suriye’deki durumların diyalog ve barışçıl yollarla çözülmesi önemine işaret eden Nasrullah; bunun haricinde başka bir yöntemle çalışmanın Suriye’nin yanı sıra Filistin ve tüm bölge için büyük ve ciddi bir tehlike oluşturacağına işaret etti.

Nasrullah; NATO ülkeleri yada başka tarafların Suriye’ye müdahale etmelerini talep edenlerin amaçlarını sorgulayarak, bunların Suriye’ye parlak bir gelecek değil de yıkım istediklerini söyledi. Aynı zamanda Suriye’de anlaşmazlık ve fitne yaratmaya çalışanlar, mezhep ve din kışkırtmalarında bulunanların Suriye’yi baltalamak ve yıkmak istediklerini, onun tutumlarını yok etmeye gayret gösterdiklerini ifade etti.

Hizbullah Genel Sekreteri; televizyon ekranlarında yada muhtelif medya araçlarında konuşmalar yaparak mezhepsel ve dini provokasyonda bulunanların Suriye’yi halk savaşına sürüklemek istediklerini söyledi. Aynı zamanda bunların; her zaman milli ve ulusal duygularla yönetilen bu ülkeyi anlaşmazlıklar içinde çatışan bölünmüş bir ülkeye dönüştürmek istediklerini ekledi.

Nasrullah; kimi tarafların; Suriye’nin desteğiyle Lübnan ve Gazze’de paramparçaya ayrılan Yeni Ortadoğu Projesine hizmet olarak Suriye’yi parçalamak istediklerini ifade etti.

Suriye’ye silah gönderen ve provokasyonda bulunan Lübnanlıların Suriye’deki gelişmelerin tüm bölgeyi kapsaması nedeniyle Lübnan ile birlikte bunların da tehlikeden uzak kalmayacaklarını söyleyen Nasrullah; Suriye’de olabilecek her hangi bir olumsuzluğun tüm bölgeyi olumsuz, herhangi bir olumluluğun da herkesi olumlu etkileyeceğini açıkladı.

Nasrullah; “El-Esad’ın bir kaç gün önce söylediği gibi; ABD ve batı Suriye’den reform değil, boyunduruk ve ödün verme talebindedir.. reformlar onların ilgilerini çekebilecek son şeydir.. bunun kanıtı da fiili olarak diktatörlükle yönetilen, hiç bir insan hakları yada özgürlüğün bulunmadığı ülkeler vardır.. bu ülkelerde demokrasi yada düşünce özgürlüğü yoktur.. Tüm bunlara Rağmen bu ülkeler ABD, Fransa, İngiltere ve başka benzer ülkelerden tam destek ve himaye almaktalar. Dolayısıyla asıl mesele reform değil, tamamen ödün vermekten ibarettir… Dolayısıyla reformlarını gerçekleştirmesi, milli ve ulusal tutumlarını koruması, Filistin davasının tasfiye edilmemesi için Suriye’nin yanında olmalıyız ve onu desteklemeliyiz..” şeklinde konuştu.

Baskı altında reformları pratiğe koymanın zorluğuna işaret eden Nasrullah; Suriye yönetiminin lan ettiği tüm reformları uygulamaya koymadaki ciddiyetini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Haziran 2021 (27) içerik yüklenmiştir.