FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Davası, Obama döneminde geriledi

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Fevzi Burhum, Barack Obama’nın başkanlık koltuğuna oturmasıyla Filistin davasının daha da gerilediğine dikkat çekerek, Ramallah yönetiminin daha önceki idareyle olduğu gibi Obama idaresiyle de görüşmelere devam etmesinin işgalcilerin daha fazla cinayet işlemelerine fırsat vermekten başka bir şeye yaramadığını ifade etti.

Burhum, bugün (02 Kasım Pazartesi) yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Amerika idaresinin görüşmeler yoluyla Filistin halkına ve Filistin davasına yardım edeceğini düşünmek ve buna bağlı olarak hareket etmek doğru değildir. Amerika idaresi görüşmeci Filistin heyetine sözle, işgal tarafına ise pratik adımlarla destek veriyor.”

İşgal yönetiminin Obama döneminde Silvan ve diğer bölgelerde Filistinlilerin evlerini yıkmaya ve buradaki halkı evlerinden çıkarmaya başladığını belirten Burhum, “Filistin devletinin kurulması hususunda Amerika daha önceki tutumundan da geri adım atmış durumda. Bu konuda duyduğumuz sadece açıklamalardır. Bu açıklamalar Filistin halkı üzerindeki baskıyı kaldırabilecek güçte de değil” şeklinde konuştu.

Burhum sözlerini şöyle sürdürdü: “Başta Filistin davası konusunda Amerika’nın yeni idaresinden ve yeni başkanından çok şeyler bekliyorduk. Onların Filistin halkının adil davasının yanında tavır almalarını ve Filistin halkının hakkını geri alacağı yöne doğru treni hızlandırmalarını bekliyorduk. Fakat bu hususta olumlu hiçbir adım atılmadı.”

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.