FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin davasının İslami bir dava olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, İslam akidesini, Filistin’in mümin şahsiyetlerini, Filistin halkının hak ve hukukunu korumanın, bu konularda hiçbir şekilde taviz vermemenin, ülkeyi hikmetli bir siyasetle idare etmenin, Filistin halkının çektiği sıkıntıları hafifletmenin Âlimler Kurulu’nun öncelikleri arasında olduğunu belirtti.

Dün (06 Eylül Pazartesi) Gazze’de âlim ve davetçiler için hazırlanan ve Gazze’de bulunan Cezayir Müslüman Âlimler Birliği heyetinin de iştirak ettiği iftar yemeğinde konuşan Başbakan Heniyye, hükümetinde hiçbir bakan veya yetkilinin halkı idare ederken İslamî hükümleri görmezlikten gelmesinin söz konusu olamayacağını ifade etti.

Heniyye sözlerini şöyle sürdürdü: “Âlimler, Filistin halkının takip edeceği örnekler, tablolar ve izler bıraktılar. İlim ve Cihad sancağını kaldırıp, siyasi hayata aktif bir şekilde katıldılar. Cihad, vaaz ve irşad ve siyaset alanlarında çalıştılar.”

Arap ve İslam ülkeleriyle dünyadaki diğer ülkelerin Filistin’e olan desteklerinin üç aşamada kendini gösterdiğini belirten Heniyye: “Önce kuşatma altındaki Gazze ile dayanışma oldu. Siyonist işgal ordusunun Gazze’ye başlattığı savaşta bu kez savaşa kurban giden Gazze halkıyla dayanışma gösterildi. Son aşamada ise bu dayanışma daha genel bir hal aldı. Gazze halkıyla dayanışmak için yola çıkan Özgürlük Filosu’na yapılan barbar saldırının ardından Gazze ile dayanışma Filistin ile dayanışmaya dönüştü.”

Son aşamada dayanışmanın geniş bir çembere yayıldığını belirten Heniyye, Gazze ve Filistin ile yapılan bu dayanışmanın Filistin davasının kökü itibariyle İslamî olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.