FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Devleti için önce Oslo Anlaşması bitirilmelidir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas), Filistin halkının pratikte değeri olmayan sözler yerine işgalden kurtulmaya ihtiyacı olduğunu belirtti.

Fetih liderlerinden bazılarının tek taraflı olarak Filistin devletini ilan etme konusunda yaptıkları açıklamalar üzerine dün bir bildiri yayınlayan Hamas hareketi şunları ifade etti: “1988 yılında atılan adımın tekrarlanması, boşlukta adım atmak ve Filistin halkının duygularıyla oynamaktan başka bir anlama gelmiyor. Filistin toprakları hâlâ işgal altındadır. Yerleşim birimlerinin inşaatı bütün hızıyla devam ediyor. Batı Yaka’nın şehir ve kasabalarını birbirinden ayıran duvar ve barikatlar olduğu gibi duruyor.”

Hamas yayınladığı açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verdi: “Oslo takımının Goldstone Raporu’nun ardından ortaya attığı bu düşünce hiçbir zaman direnişi vurarak, işgalci ile işbirliği yaparak, Batı Yaka’da Amerikalı General Keith Dayton’un emirlerini uygulayarak gerçekleşmez. Filistin devletinin ilanı öncelikle Oslo Anlaşması’ndan kurtulmayı, Filistin Kurtuluş Örgütü’nü yeniden yapılandırmayı, işgale karşı durması için direnişin önünü açmayı, mültecilerin geri dönüşlerini sağlamayı zorunlu kılıyor.”

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.