FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin devletini kabul etmeyeceğiz

Siyonist işgal hükümeti başbakanı Benyamin Netanyahu, Filistin devletini ancak silahlarından arındırıldıktan sonra ve “Yahudi İsrail” tamamen tanındıktan sonra tanıyacaklarını söyledi.

Netanyahu, dün (14 Haziran Pazar) Ben Goryon Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Bizim “İsrailliler” olarak Filistin devletini silahlarından tamamen arındırılması garanti edilmeden tanımamız mümkün değil. “İsrail”in Yahudiliği de mutlaka tanınmalı” dedi.

Netanyahu, hükümetinin Gazze’de Filistinli direniş grupları elinde esir tutulan Siyonist asker Gilad Şalit’i evine sağ-salim döndürmeye niyetli olduğunu belirtti.

Konuşmasında işgal devletinin Yahudiliği konusuna da değinen aşırı sağcı Siyonist Başbakan, Siyonistlerin Yahudi devletini kurmaya hakları olduğunu söyleyerek şöyle dedi: “Bu topraklarda “Yahudi devletimizi” kurmak bizin hakkımızdır. Çünkü “İsrail” toprakları Yahudi halkının vatanıdır.”

Netanyahu ayrıca, Kudüs’ün tamamının “İsrail”in başkenti olması gerektiğini savunarak Filistinli mülteciler sorununun “İsrail” dışında çözülmesi ve mültecilerin vatanlarına dönmemeleri gerektiğini ileri sürdü.

Netanyahu’nun beklenen konuşması üzerine ABD Başkanı Barack Obama’nın yorumu hakkında bir açıklama yapan Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, ”Başkan, Netanyahu’nun konuşmasındaki önemli ileri adımı memnuniyetle karşıladı” dedi.

Filistinli Baş müzakereci Saib Erakat, Benyamin Netanyahu’nun, bu konuşmasıyla İsrail ve Filistin tarafları arasındaki görüşmeleri tek taraflı olarak ”bitirdiğini” söyledi.

Batı Yaka’daki Yahudi yerleşimciler ise Netanyahu’nun konuşmasının kendilerini ”rahatlattığını” bildirdiler.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Mayıs 2021 (9) içerik yüklenmiştir.