HaberlerDünyaFilistinİşgalci İsrail RejimiOrtadoğu

Filistin Direnişi: İsrail, saldırganlığa geçici ateşkesle devam etmeyi düşünüyor

Siyonist rejimin defalarca engellemelerinin gölgesinde Gazze’de ateşkes ve esir değişimine yönelik müzakerelerin hiçbiri sonuçlanamadı. Geçtiğimiz günlerde Amerikan web sitesi Axios, Cuma günü Paris’te yapılan önemli bir toplantıda Amerikalı, Katarlı ve Mısırlı tarafların İsrailli müzakerecilere esir değişimine ilişkin yeni ve daha ayrıntılı bir çerçeve sunduğunu bildirdi.

Bu rapora göre bu yeni anlaşma çerçevesi, Hamas’ın 6 haftalık ateşkes karşılığında Gazze’deki 40’a yakın Siyonist esiri serbest bırakması ve buna karşılık Siyonist rejimin hapishanelerinde bulunan yüzlerce Filistinli esirin de serbest bırakılması esasına dayanıyor.

Bilgili kaynaklardan alıntı yapan bu Amerikan medyası şunu aktardı: Paris müzakereleri sürecinde gelişmeler yaşanıyor ve önümüzdeki günlerde bu alanda daha ciddi müzakereler yapılabilir. Elbette bu müzakereler Katarlı ve Mısırlı müzakerecilerin Hamas’ı yeni çerçeveyi kabul etmeye ikna etmelerine bağlı olacak.

Öte yandan Hamas ve genel olarak Filistin direniş gruplarının bu konuda ne düşündüğüne işaret edersek, Filistin direnişiyle bağlantılı kaynaklar el-Mayadeen ağıyla yaptıkları röportajda, Paris’teki ikinci toplantıda işgalci rejimin nihai anlaşmayı ve ilerlemeyi engellediğini ve bazı davalara ilişkin yapılan açıklamaların yeterli olmadığını vurguladı.

Kaynakların belirttiğine göre Paris’te esir değişimine ilişkin ikinci toplantının amacı, görüş ayrılıklarını büyük ölçüde ortadan kaldırmak ve anlaşmaya varılmasının önünü açmaktı. Ancak işgalci rejim nihai anlaşmayı engelledi ve Siyonist rejimin Gazze’de kalıcı ateşkesi ve güçlerinin bu bölgeden tamamen çekilmesini kabul etmemesi nedeniyle anlaşmaya varmanın yolu çok uzadı ve Paris’teki son toplantıda İsrail tarafının tutumu da yetersiz kaldı.

Filistinli direniş kaynakları şunları vurguladı: Hamas, işgalcilerin zaman kazanmaya çalıştıklarına ve amaçlarının nihai bir anlaşmaya varmak olmadığına inanıyor zira bu Siyonistler açısından bir iç krizin patlamasına yol açacaktır. Bazı spesifik vakalarda (Paris Anlaşması çerçevesinde) kaydedilen ilerlemeye rağmen Hamas’ın temel talepleri göz ardı edildi.

Bu kaynaklara göre, Gazze ateşkesi anlaşması ve esir değişimi çerçevesinde yapılan ikinci Paris toplantısında bariz tek ilerleme, bu anlaşma süresince serbest bırakılacak Filistinli tutuklu sayısının artması. Öyle ki daha önce her Siyonist tutukluya karşılık 3 Filistinli tutuklunun serbest bırakılması gerekirken, yeni çerçevede her İsrailli tutukluya karşılık 3 ile 13 arasında Filistinli tutuklunun serbest bırakılması öneriliyor.

Bu kaynaklara göre, Paris’teki ikinci toplantıda Filistinli mültecilerin evlerine dönüşü de vurgulandı. Ancak bu sınırlı ve kademeli olarak gerçekleşecek. Hamas anlaşmanın ilk aşamasında mültecilerin tamamen geri dönmesine vurgu yaptı. Ayrıca son Paris toplantısında göz ardı edilen konular arasında kalıcı ateşkesin görüşülmesi ve işgalci güçlerin Gazze’den tamamen çekilmesi de vardı.

Öte yandan Hamas’ın üst düzey liderlerinden Muhammed Nizal, el-Cezire’ye verdiği röportajda şunları duyurdu: Siyasi müzakerelerle yaptığımız mücadelenin önemi, sahadaki mücadeleden daha az değil. Amacımız bu müzakerelerde Filistin halkının çıkarlarını gerçekleştirmek ve şu anda önceliğimiz düşmanın Gazze’ye yönelik saldırganlığını durdurmak ve özellikle bu bölgenin kuzeyindeki halkımıza yardım sağlamak.

Bu Hamas lideri şunu vurguladı: Esir değişimi için geçici bir ateşkes planı sunan Siyonist düşman, bundan sonra Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına devam etmek ve bu saldırılarını Refah’a yönelik bir saldırıyla tamamlamak istiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (53) içerik yüklenmiştir.