FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin dışişleri bakanlığı Amerika’nın mali yardımlarını kesmesini kınadı

Filistin dışişleri bakanlığı Amerika’nın Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu’na (UNRWA) mali yardımı kesmesini kınayarak, bu kararın siyonist İsrail’in çıkarları doğrultusunda alındığını bildirdi.

Amerikalı üst düzey yetkililer dün Amerika’nın sözkonusu yardım kuruluşuna genel yardımını 180 milyon azaltığını bildirmişti.

Filistin dışişleri bakanlığı, dün gece yayınladığı bildiride, sözkonusu yardımı kesme kararının terör rejimi İsrail başbakanı ve fanatik siyonist yahudilerin çıkarları doğrultusunda alınmış bir karar olduğunun altını çizerken, Amerika’nın başta siyonist siteler olmak üzere Kudüs kenti, Batı Yaka’da işgal edilen toprakların İsrail’e ilhakıyla ilgili girişimlerde terör rejiminin destekçisi olduğuna dikkat çekildi.

Daha önce Amerikan başkanı Turmp, Filistin özerk yönetiminin İsrail ile barış konusunda masaya oturmaması halinde Amerika’nın Filistin’e BM bünyesinde yaptığı yardımları keseceğini bildirmişti.

(İki gün önce de Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ABD Başkanı Donald Trump’ın Filistin yönetimine mali yardımları kesme tehdidinin ‘saldırgan ve zavallı bir araç olduğu’ değerlendirmesinde bulundu.

FHKC tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Washington’un tehditleri, ABD’nin Filistin halkına düşmanlığını göstermede atılmış yeni bir adım, Filistin meselesini tasfiye etmek için Siyonist düşmanın ve kendisinin şartlarını dayatabileceği yönündeki bir kuruntu, zavallı ve saldırgan bir araçtır.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “Ulusal haklarımız pazarlık konusu edilemez, zehirli yardımları kabul etmeyen Filistin halkı, ablukaya direnebilecek ve hakkını savunabilecek güçtedir.” denildi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley de konuyla ilgili açıklamasında, “Filistinliler müzakere masasına geri dönmeyi kabul edinceye kadar (UNRWA’ya) yardımları yapmayacağız.” ifadesini kullanmıştı.)

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.