FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Dışişleri Bakanlığı Yahudi Yerleşimcilerin Saldırılarını Kınadı

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Yahudi yerleşimcilerin Batı Yaka’da Filistinlilere, evlerine ve tarım arazilerine yönelik saldırılarını kınadı.

Bakanlık, dün (28 Ekim Cumartesi) konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Yahudi yerleşimcilerin işgal ordusu himayesinde Filistinlilere yönelik saldırılarını kınayarak, yerleşimcilerin zeytinliklere baskın düzenlediğini ve zeytinleri çaldığını söyledi.

Bildiride, Yahudi yerleşimcilerin El-Ağvar’da ve Batı Yaka’daki diğer bölgelerde Filistinlilerin evlerine saldırdığı ve zaman zaman evleri işgal ettikleri ifade edildi.

Yahudi yerleşimcilerin bu yıl hasat mevsiminin başından bu yana 6 bin zeytin ağacı çaldığını kaydeden Filistin Dışişleri Bakanlığı, zeytin ağaçları başta olmak üzere yüzlerce meyveli ağacın tahrip edildiğini söyledi.

Filistin Dışişleri Bakanlığı, Yahudi yerleşimcilerin “sistematik devlet terörü” olarak nitelediği saldırılarından işgal hükümetinin sorumlu olduğunu belirterek, Yahudi yerleşimcilerin korunduğuna işaret etti.

İşgal rejimi, 1967’den bu yana Batı Yaka’da 131 ve Doğu Kudüs’te 10 Yahudi yerleşkesi, Batı Yaka’nın tepelerinde de 116 Yahudi mahallesi inşa etti.

Batı Yaka’daki yerleşkelerde yaklaşık yarım milyon yerleşimci ve Doğu Kudüs’teki yerleşkelerde de 220 bin yerleşimci yaşıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.