FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Esir Kulübü: “Ebu Marya’nın Şehit Edilmesi Savaş Suçudur”

Filistinli Esir Kulübü, işgal güçlerinin bu sabah (23 Temmuz Perşembe) erken saatlerde eski esirlerden Felah Hamdi Zamil Ebu Marya’yı oğlunu gözaltına almak için evine düzenlediği baskın sırasında şehit etmesinin savaş suçu ve yargısız infaz sayıldığını, uluslararası hukuka ve anlaşmalara aykırı olduğunu söyledi.

Esir Kulübü, işgal ordusu özel kuvvetlerinin ailenin evine baskın düzenlediğini ve aile fertlerinin üzerine ateş açtığını, 52 yaşındaki Felah Ebu Marya’ya üç kurşun isabet ettiğini ve şehadetine yol açtığını, oğlu Muhammed’in de ayağından yaralandığını, işgal güçlerinin yaralıların hastaneye kaldırılmasına engel olduğunu ifade etti.

Esir Kulübü Başkanı Kaddura Faris, cinayeti belgelemek ve tanıkların anlattıklarını kaydetmek için bir hukuk komisyonu oluşturulduğunu, bu cinayetin de diğerleriyle birlikte Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne taşınacağını söyledi.

Faris, işgal güçlerinin Filistin halkına yönelik cinayetlerine son vermek amacıyla 300’ü aşkın yargısız infazın bir an önce uluslararası mahkemelerde yargılanacak davalara eklenmesini istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.