FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin esirler eski bakanı: Ramallah’taki yeni hükümet ümit vermiyor

Filistin esirler eski bakanı Vasfi Kubha, Batı Yaka’da gözaltı ve ifadeye vermeye çağırma operasyonlarının devam etmesinin hiçbir şekilde ümit verici olmadığını ifade ederek, yönetim “diktatör grup” elinde olduğu sürece gözaltıların süreceğini ve uzlaşının mümkün olmayacağını söyledi.

Kubha, verdiği röportajda, siyasi gözaltıların ve diğer ihlallerin devam etmesinin Ramallah yönetiminin uzlaşı niyetinin olmadığına işaret ettiğini belirtti.

Ramallah’taki El-Hamedallah hükümetinin bir önceki Selam Feyyad hükümetinden devraldığı mirasa da değinen Kubha, hükümetin karşı karşıya olduğu sorunların kolay olmadığını ve Rami El-Hamedallah’ın bu sorunları kolayca aşamayacağını, Filistinli müzakerecinin ekonomiyi işgal rejimi ekonomisine bağladığını ve alternatif çözümlere fırsat vermediğini ifade etti.

İşgal zindanlarından henüz birkaç hafta önce çıkan Kubha, Filistinli esirlerin işgal zindanlarında yaşadığı koşullara işaret ederek, esirlerin Ramazan’a hazırlandıklarını fakat yaşam koşullarının her geçen gün daha da kötüleştiğini söyledi.

Kubha, işgal yönetiminin Filistinli esirlerin müzmin ve tehlikeli hastalıklara yakalanmasını istediğini, esirlere uygun olmayan ilaçlar verdiğini ve bilinmeyen maddeler enjekte ettiğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.