FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin Gazeteciler Forumu, Batı Yaka Güvenlik Birimleri’nin ihlallerini kınadı

Filistinli Gazeteciler Forumu, Mahmud Abbas başkanlığındaki Filistin Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimlerinin Batı Yaka’da gazetecilere yönelik baskılarını ve ihlallerini şiddetle kınadı.

Gazeteciler Forumu, dün (9 Kasım Cumartesi) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı.Bildiride, Genel İstihbarat biriminin Tulkerem’de “Trans Media” şirketi kameramanı gazeteci Hazım Nasır’ı gözaltına aldığı, Filistinli gazetecinin daha önce de ifade vermeye çağrıldığı ve Filistin Yönetimi zindanlarında yattığı ifade edildi.

Genel İstihbarat biriminin geçtiğimiz günlerde de El-Halil’de grafiker Zekeriyya Salih ve kardeşi İsa Salih’i Yatta beldesinde gözaltına aldığını bildiren Gazeteciler Forumu, yine Genel İstihbarat birimi görevlilerinin gazeteci Abdullah Şettat’ı mahkeme salonunda savcılık emri olmadan keyfi bir şekilde gözaltına aldığını söyledi.

Güvenlik birimlerinin gazeteci Büşra Et-Tavil’den aldığı iki kamera, bir i-pad ve bir Galaksy-S3 cep telefonunu henüz geri vermediğini bildiren Gazeteciler Forumu, gözaltıların ve baskıların gazetecilere yönelik muhalif sesleri susturma politikasının bir parçası olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Nisan 2024 (22) içerik yüklenmiştir.