FilistinHaberlerOrtadoğu

Filistin halkı çelik duvarı protesto etti

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın çağrısı üzerine, Mısır’ın Gazze sınırına örmeyi düşündüğü çelik duvarı protesto etmek için binlerce Filistinli dün (21 Aralık Pazartesi) Mısır sınırına yakın Salahuddin bölgesini doldurdu.

Gazze halkının yaptığı gösteriye katılan Hamas sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, gösteriden sonra yaptığı açıklamada, çelik duvar inşaatının derhal durdurulması gerektiğini belirterek şöyle dedi: “Hamas, kuşatma altındaki Gazze halkını daha da zora sokacak duvar inşaatını büyük bir üzüntü ve endişeyle takip ediyor. Gazze’ye karşı dini ve ahlaki sorumluluğunu yerine getirmesi gereken Mısır’ın böyle bir duvar inşa etmesinin hiçbir geçerli gerekçesi yoktur.”

Bu duvarın hiçbir zaman Filistin halkını boğamayacağını belirten Dr. Ebu Zuhri, duvarı destekleyen Abbas’ı da kınadıklarını ifade etti.

Hamas sözcüsü Ebu Zuhri devamla, bütün bu gelişmelerin amacının savaş, cinayet, yıkım ve kuşatmayla iradesi kırılamayan Hamas’ın ve Filistin halkının iradesini kırmak olduğunu sözlerine ekledi.

Dr. Ebu Zuhri devamla, Galloway gibi insan hakları savunucuları dünyanın öbür ucundan kuşatmayı kırmak için binlerce yol kat edip Gazze’ye gelirken, Arapların ise kuşatmayı kırmak için BM kapısında dilendiğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Mayıs 2021 (45) içerik yüklenmiştir.