HaberlerLübnanOrtadoğu

Filistin halkı dönüş hakkından vazgeçmeyecek

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Lübnan sorumlusu Ali Bereke, Lübnan’daki Filistinli mültecilerin sorununun birinci derecede siyasi bir mesele olduğunu ve 1948 yılında Filistin topraklarının işgal edilmesinin bir sonucu olarak doğduğunu belirterek, Filistin halkının felakete maruz kalmasından sadece Siyonist işgal rejiminin sorumlu olduğunu ifade etti.

Lübnan’daki Filistinli mültecilere insani ve medeni hakların verilmesinin onaylanması üzerine yazılı bir açıklamada bulunan Ali Bereke şöyle dedi: “Filistinli mültecilere yapılacak adil bir çözüm ancak onları asli yurtlarına geri götürmekle mümkün olur. Fakat bu şimdilik mümkün olmuyorsa en azından bu insanların bulundukları Arap ülkelerinde insanca yaşamalarının sağlanması gerekir”.

Lübnan’da bulunan Filistinli mültecilere çalışma ve mülk edinme hakkının verilmesinin mültecilerin dönüş hakkını savunma ve başka yerlerde yerleştirmeye karşı çıkma tavrıyla çelişmediğini belirten Bereke, Filistinli mültecilere medeni hakları verme noktasında Lübnan Parlamentosu’nda olumlu oy veren bütün gruplara teşekkür ettiklerini söyledi.

Bereke sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bu misafirperver ülkede misafiriz. Bizim haklarımız ve sorumluluklarımız var. İki halk arasındaki doğru ve sağlam ilişkilerin gelişmesi mültecilere parlamento yoluyla haklar vermekle olur”.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (8) içerik yüklenmiştir.