Dünya Kudüs GünüHaberlerİranOrtadoğu

Filistin halkı kendi geleceğini kendi belirlemelidir

Tahran’da bu hafta Cuma namazını kıldıran Ayetullah Seyyid Ahmed Hatemi, Filistin meselesinin tek çözüm yolunun İran’ın planı olduğunu belirterek, “Filistinliler sandık başına giderek kendi geleceklerini belirlemeliler” dedi.

Ramazan ayının son cumasında Tahran’da Cuma namazını kıldıran Ayetullah Ahmed Hatemi, Filistin halkını ve Kudüs’ü Şerif’e iki açıdan desteklediklerini belirterek, “Zira, İslam dünyası bir ümmettir ve biz mazlumların hamisiyiz” diye konuştu.

İran genelinde düzenlenen Dünya Kudüs Günü’nün bu yıl da görkemli gerçekleştiğine temas eden Ayetullah Hatemi, siyonistlerin bütün çabasının Dünya Kudüs Günü’nün görkemli bir şekilde yapılmasını önlemek olduğunu ama aksine bu yıl hem İran geneli hem de dünya genelindeki gösterilerin daha görkemli ve coşkulu geçtiğini söyledi.

Tahran Cuma namazı hatibi, savunma haftasına yaklaşıldığına da temas ederek, 8 yıllık zorunlu savaş döneminde İmam Humeyni’nin savaş dönemini çok iyi yönettiğini ve bu durumun da, gerçekte buhranların üstesinden Velayeti Fakih’in geldiğini gösterdiğini söyledi.

Ayetullah Hatemi, İran İslam İnkılabı rehberinin geçen hafta, İslam nizamının yol haritasını ilan ettiğini hatırlatarak, İslam nizamı çerçevesinde eleştiriler ve itirazların serbest olduğunu söylediğini kaydetti.

Tahran cuma namazı imamı, İran Kürdistanı’nın tanınmış İslam alimlerinden Şeyhülislam Mamusta’nın şehid edilişine temasla, bu büyük insan için Allah’tan rahmet ve ailesine de sabır dileyerek, bu büyük İslam alimini şehit edenlerin bir an önce yakalanması için güvenlik güçlerinden hiçbir çabadan kaçınmamalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.